nagrzewnice
29 grudnia 2015

Kategoria:
Elektronika

Mała encyklopedia wiedzy o nagrzewnicach

Nagrzewnice to, jak sama nazwa wskazuje, urządzenia, których zadaniem jest ogrzewanie powietrza. Podstawowym czynnikiem, który odróżnia je od zwykłych kaloryferów czy termowentylatorów jest ich wysoka wydajność. Z tego powodu najczęściej można je spotkać w dużych pomieszczeniach, w których utrzymanie stałej wysokiej temperatury jest trudne; w centrach handlowych, halach sportowych, halach produkcyjnych, szklarniach, magazynach i innych. Używa się ich również w środkach transportu, na przykład w samochodach i autobusach. Dzięki niniejszemu krótkiemu przewodnikowi lepiej poznasz temat nagrzewnic, które można kupić m.in. w hurtowni HTS.

Jak to działa?

Zasada działania nagrzewnic jest banalnie prosta. Wyposażone są one w czynnik grzewczy (np. grzałkę), przez który przepływa powietrze. Nagrzewnice należy wyposażyć w oddzielny wentylator, który wypycha ciepłe powietrze na zewnątrz i chroni grzałkę przed spaleniem. Najprostszy podział nagrzewnic można przeprowadzić na podstawie ich zastosowania oraz budowy. Istnieją zatem nagrzewnice pomieszczeniowe, przemysłowe i samochodowe, a także nagrzewnice mobilne, stacjonarne i wbudowane w inne zespoły maszynowe.

Skąd brać energię?

Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze nagrzewnicy jest ich napęd. Pod tym względem możemy wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń:

  • Nagrzewnice elektryczne – są bardzo proste w obsłudze i czyste, używane najczęściej do ogrzewania małych pomieszczeń mieszkań, sklepów, warsztatów.
  • Nagrzewnice olejowe – napędzane są olejem napędowym lub opałowym. Istnieją dwie kategorie tego typu nagrzewnic: wymiennikowe oraz bezwymiennikowe. W nagrzewnicach wymiennikowych olej spalany jest w zamkniętej komorze, która jest połączona z wymiennikiem ciepła, a spaliny odprowadzane inną drogą niż ogrzewane powietrze. W nagrzewnicach bezwymiennikowych powietrze ogrzewane jest bezpośrednio przez płomienie, a spaliny usuwane przez komin. Zastosowanie wymiennika odbija się jednak na wydajności urządzenia.
  • Nagrzewnice gazowe – używane najczęściej do ogrzewania pomieszczeń wielkokubaturowych, takich jak hale produkcyjne, magazyny. Ponieważ ciepło produkowane jest w procesie spalania gazu, do prawidłowego działania nagrzewnicy konieczny jest dobry dopływ powietrza do komory grzewczej. Większość modeli posiada regulację mocy, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie kosztów paliwa.
  • Nagrzewnice na paliwa stałe – ich zalety to duża wydajność oraz niskie ceny paliwa. Z tego powodu najczęściej używa się ich do ogrzewania dużych pomieszczeń o zastosowaniu przemysłowym oraz w rolnictwie.

Co wybrać?

Duża różnorodność dostępnych na rynku nagrzewnic może sprawiać duży problem podczas wyboru urządzenia, które w największym stopniu będzie w stanie spełnić nasze indywidualne wymagania. Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia, zastanów się dokładnie, jakie powinno być jego przeznaczenie. Warto również skorzystać z fachowej porady, pracownicy firm takich jak HTS z pewnością pomogą wybrać nagrzewnicę, która będzie dobrze wypełniać swoje zadanie i nie obciąży zanadto portfela.