instalacje fotowoltaiczne
5 stycznia 2020

Kategoria:
Elektronika

Leasing instalacji fotowoltaicznych, czyli raty, które same się spłacają!

Energia elektryczna jest potrzebna wszędzie – w gospodarstwach domowych, firmach i w dużych fabrykach. Jednak jej cena ciągle rośnie, a rachunki za prąd mogą być sporym obciążeniem dla budżetu. Dlatego też coraz więcej firm myśli o wykorzystaniu energii, którą można wytwarzać przy pomocy paneli słonecznych. Nawet ci, którzy nie dysponują środkami finansowymi na ich montaż, mogą cieszyć się tym alternatywnym źródłem energii.

Leasing instalacji fotowoltaicznych – na czym on polega?

Leasing, tak samo jak kredyt, pozwala na pozyskanie środków na realizację określonej inwestycji. Jednak te formy finansowania zasadniczo różnią się od siebie.

Ten, kto ma zamiar skorzystać z leasingu instalacji fotowoltaicznych, nie musi obawiać się wysokich opłat wstępnych na ich zakup oraz montaż. Leasingodawca nie wymaga tego, aby jednorazowo angażować większą kwotę pieniędzy. Co więcej, znajdziemy również firmy leasingowe, które sfinansują 100% wartości inwestycji.

Własność przedmiotu finansowania leży po stronie leasingodawcy. Leasingobiorca z kolei użytkuje przedmiot umowy leasingowej zgodnie z własnymi potrzebami. Sytuacja ta zmienia się po dokonaniu wykupu – wówczas przedmiot przechodzi na własność klienta. Zazwyczaj wysokość wykupu jest symboliczna i wynosi 1% wartości początkowej.

Umowa leasingu instalacji fotowoltaicznej to doskonała inwestycja na przyszłość. Ci, którzy zdecydowali się na tę formę finansowania, mogą w przyszłości liczyć na duże zyski oraz oszczędności. Po spłacie rat przez leasingobiorcę panele i inne elementy instalacji przechodzą na jego własność. Jest to więc znakomita alternatywa dla kredytu” – mówi ekspert z firmy Partner Leasingowy.

Dlaczego leasing instalacji fotowoltaicznych jest tak dobrą decyzją?

Skorzystanie z opcji leasingu instalacji fotowoltaicznych nie wymaga dopełniania wielu formalności. Firmy, które zajmują się udzielaniem takiej formy dofinansowania, dbają o to, aby formalności były ograniczone do minimum, a umowa mogła zostać szybko podpisana.

Jednak największą zaletą tego rozwiązania są spore korzyści finansowe dotyczące samego leasingobiorcy. Montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza diametralnie mniejsze rachunki za prąd. Dlatego, mimo obowiązku płacenia comiesięcznej raty, inwestor nie poczuje tego obciążenia. Nierzadko rachunki płacone wcześniej za prąd wynoszą tyle samo co rata leasingowa.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na korzyści podatkowe. Środki, które są co miesiąc angażowane na spłatę instalacji, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jak nietrudno się domyślić wpływa to na wysokość należnego podatku dochodowego, który w ten sposób zostaje pomniejszony.