laptop
19 stycznia 2020

Kategoria:
Elektronika

Kryteria wyboru laptopa

Laptop nazywany jest potocznie mobilnym komputerem. Świetnie sprawdzi się w pracy poza domem, czy podczas służbowych spotkań poza firmą. Wyborowi laptopa należy poświęcić sporo uwagi, uwzględniając cel, do jakiego sprzęt będzie przeznaczony. Dowiedzmy się, jakie laptopy wyróżniamy i który będzie dla nas odpowiedni w zależności od jego przeznaczenia.

Jaki laptop wybrać?

Jeżeli szukamy laptopa dla studenta lub do pracy w domu wybierzmy ten z ekranem 12-14 cali, wydajnym procesorem, wytrzymałą baterią, dyskiem twardym SSD lub HDD i matową powłoką ekranu, która ułatwi pracę nawet w promieniach słonecznych. Laptop do gier powinien posiadać rozdzielczość Full HD, minimum czterordzeniowy procesor, co najmniej 4 GB pamięci graficznej i dysk SSD..  Ponadto przekątna ekranu powinna mieć 15,6 cala lub więcej, co pozwoli na zobaczenie większego obszaru grafiki. Warto zakupić również podkładkę chłodzącą oraz zwrócić uwagę na podświetlane klawisze, które są nie tylko estetyczne i efektowne, ale także pomagają przy nocnym graniu. Laptop biznesowy powinien być lekki, mieć bezprzewodowe łącza, pojemną pamięć, dysk SSD oraz rozdzielczość Full HD, co zapewni maksymalny komfort użytkowania.

Dobrze dobrany laptop zapewnia pożądane efekty, co potwierdza specjalista z progres24.pl: „Począwszy od przeglądania zdjęć z wakacji i oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, aż po granie w ulubione gry, zintegrowany układ graficzny oraz procesor zagwarantują wysokie efekty wizualne i dużą energooszczędność”.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa?

Jednym z najważniejszych aspektów jest rozdzielczość. Obecnie dostępne są rozdzielczości:

-4K (3840×2160), jest to najwyższa rozdzielczość stosowana obecnie w laptopach, 

-Full HD (1920×1080), czyli najczęściej spotykana rozdzielczość w nowoczesnych laptopach,

-HD (1366×768), obecna w nieco tańszych modelach,

-HD+ (1600×900), która jest popularna w laptopach uniwersalnych.

Ważnym parametrem jest rodzaj matrycy. Błyszczący charakteryzuje się żywymi kolorami, a z kolei matowy skutecznie pochłania światło i eliminuje odbicie. Ponadto warto zaznaczyć, że coraz większą popularność zyskują laptopy z funkcjonalnymi ekranami dotykowymi. W zależności od tego, do czego potrzebny nam jest laptop wybierzemy procesor AMD lub Intel, które są niezawodne zarówno w pracy biurowej, grach komputerowych, czy oglądaniu filmów.