wodomierz - system zdalnego odczytu wodomierzy
21 marca 2020

Kategoria:
Elektronika

Korzyści płynące z zakupu oraz stosowania modułów i systemów radiowych

Dzięki nowoczesnym systemom radiowym i modułom przeznaczonym do bezpośredniego montażu na liczydle wodomierzy możliwe jest wykonywanie odczytu zużycia mediów zdalnie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej systemowi zdalnego odczytu LibraRS, całkowicie polskiemu produktowi z prostym, przyjaznym i funkcjonalnym oprogramowaniem w naszym ojczystym języku.

Charakterystyka systemu zdalnego odczytu wodomierzy i modułów radiowych – podstawy

System zdalnego odczytu wodomierzy LibraRS składa się z przenośnego tabletu z systemem Android, odbiornika radiowego, głowicy i kompletu anten o zasięgu nawet 500 m w otwartej przestrzeni. Moduły radiowe są przeznaczone do montażu bezpośrednio na liczydle wodomierzy – to one zbierają i przetwarzają impulsy, które są odbierane z pomiarowego urządzenia, a następnie przesyłane do systemu zdalnego odczytu. Jak mówią nam przedstawiciele firmy P.H.U. METERING z województwa łódzkiego, zasada zliczania impulsów jest oparta na zjawisku zakłócania pola elektromagnetycznego wytworzonego przez cewki, które umiejscowione są bezpośrednio nad metaliczną wskazówką wodomierza.

Funkcje modułu i zalety całego systemu

Dzięki zastosowaniu rozwiązania, któremu się przyglądamy, możliwe jest dokonywanie odczytów licznika pod nieobecność lokatorów (lub najemców lokalu, obiektu), co stanowi udogodnienie dla pracowników służb miejskich, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych itd. Odczyty mogą być dokonywane przez osobę, która porusza się pieszo lub samochodem (antena może być zamontowana na dachu samochodu za pomocą magnesu).

Podczas transmisji radiowej moduł przesyła nie tylko informację o obecnym stanie licznika. Dane przesyłane podczas transmisji radiowej to aktualna data i godzina modułu oraz informacje o stanie baterii litowej (której żywotność może wynieść nawet 12 lat), sumaryczny przepływ wsteczny oraz dane z ostatnich 12 miesięcy o: stanie wodomierza z tego okresu, przepływie wstecznym, rejestrze alarmów przecieków i przepływów wstecznych, rejestrze alarmów demontażu modułu radiowego i rejestrze alarmów wystąpienia pola magnetycznego. Każdy moduł konfigurowany jest indywidualnie – parametry do skonfigurowania to stan licznika, próg wycieku i przepływu wstecznego, czas nadawania układu radiowego z uwzględnieniem czasu letniego i zimowego, a także stref czasowych, interwał czasowy pomiędzy wysyłkami danych od 15 sekund w górę. Dzięki wysokiej mocy obliczeniowej współczesnych urządzeń jednorazowo możliwe jest wykonanie nawet kilku tysięcy odczytów, co zapewnia komfort osobom pracującym z systemem radiowego odczytu wodomierzy. Na koniec warto dodać, że wyniki odczytów, które dokonywane są przez inkasenta, trafiają bezpośrednio do systemu LibraRS, który służy do zarządzania, analizy danych i ich archiwizacji.