13 września 2017

Kategoria:
Elektronika

Jakie korzyści dają systemy monitoringu

Liczba dostępnych opcji, jeśli chodzi o systemy monitoringu, pozwala obecnie z łatwością znaleźć taki, który idealnie będzie nadawał się do danego typu obiektu, niezależnie od tego, czy będzie to na przykład pojedynczy budynek, sklep, osiedle czy rozleglejszy teren. W każdym przypadku instalacja kamer CCTV przynosi liczne, wymierne korzyści, o których piszemy szerzej w poniższym artykule.

Jedną z podstawowych funkcji monitoringu jest poprawa bezpieczeństwa w objętych nim obszarach, przy czym chodzi zarówno o bezpieczeństwo osób, jak i mienia. Statystyki bezsprzecznie wykazują, że już sam montaż dobrze widocznych kamer jest w stanie zredukować o blisko 90 proc. liczbę aktów kradzieży czy wandalizmu, ponieważ kamery te skutecznie odstraszają potencjalnych sprawców. Tych zaś, których obecność monitoringu nie zniechęciła do wykroczeń, łatwiej jest później zidentyfikować na podstawie zapisanego obrazu albo wręcz przyłapać na gorącym uczynku.

W sklepie

Monitoring w różnego rodzaju sklepach oprócz powyższego realizuje również inne zadanie. Chodzi mianowicie o możliwość zdalnego śledzenia sytuacji w obiekcie, liczby klientów, ich zachowań itp., aby następnie przeanalizować zgromadzone materiały pod kątem podjęcia działań mających na celu zwiększenie obrotów.

– Ponadto kamery pozwalają kontrolować chociażby punktualność oraz sumienność pracowników, a niekiedy również poziom obsługi klienta – dodaje przedstawiciel warszawskiej agencji ochrony GOT.

W zakładzie pracy

Instalacja systemu monitoringu w każdym zresztą zakładzie pracy potrafi podziałać na pracowników motywująco. Dowiedziono na przykład, że obecność kamer w kuchniach lokali gastronomicznych ma dodatni wpływ na jakość przyrządzanych potraw. Zdarza się też czasami, że pracownik zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, iż jego zachowanie może być groźne dla innych osób lub firmowego mienia – wówczas wykrycie takiego zachowania dzięki monitoringowi pozwala przywołać go do porządku. Niejednokrotnie wykryto w ten sposób również rozmaite nieprawidłowości w funkcjonowaniu maszyn na terenie zakładów przetwórczych i fabryk.

Oprócz zwiększenia wydajności pracy oraz bezpieczeństwa wykonujących ją osób i kontroli produkcji, kamery CCTV chronią też przedsiębiorstwo przed włamaniami i innymi formami wkraczania na teren firmy osób niepowołanych, które mogłyby z niej wynieść nie tylko mienie, lecz również rozmaite informacje. Jeśli zaś z nagrań wynika, że w danym zakładzie tego rodzaju incydenty raczej nie zachodzą, wówczas na ich podstawie możemy np. renegocjować warunki umowy z ubezpieczycielem obiektu tak, aby były dla nas bardziej korzystne pod kątem finansowym.

Inne zalety

Na koniec warto wspomnieć o korzyściach płynących z instalacji systemów monitoringu w miejscach, przez które przewija się bardzo wiele ludzi. Kamery umieszczone chociażby w szkołach pomagają w kontroli wchodzących na ich teren osób, wśród których mogą znaleźć się np. potencjalni dilerzy narkotyków, ale też pozwalają przeciwdziałać aktom przemocy rówieśniczej. Monitoring w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach albo w przejściach podziemnych ułatwia schwytanie kieszonkowców, jest również wykorzystywany podczas akcji poszukiwawczych przez policję. Z kolei nagrania z kamer umieszczonych w przestrzeniach, w których dochodzi do stłuczek (np. parkingi) czy bijatyk (kluby, bary), umożliwiają rozwianie ewentualnych wątpliwości w kwestiach spornych dotyczących tego, kto jest winny zajścia nieprzyjemnej sytuacji.