17 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Kontrolowanie bramy przy pomocy smartfona – czy to możliwe?

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez korzystania z telefonu komórkowego. To niewielkie urządzenie jest w stanie zastąpić aparat fotograficzny, tradycyjny budzik, kalkulator, nawigację samochodową, a nawet odtwarzacz muzyczny. Na tym jednak nie koniec, bowiem popularny smartfon jest coraz częściej stosowany jako przenośny pilot do sterowania… bramą przemysłową, garażową oraz ogrodzeniową. Jak działa ta technologia i czy rzeczywiście jest pomocna?

Steruj bramą z dowolnego miejsca na świecie

Smartfon to urządzenie, które służy nie tylko do utrzymywania stałego kontaktu z bliskimi, korzystania z mediów społecznościowych i wyszukiwarek internetowych. To uniwersalne medium oferujące bardzo szerokie możliwości, które ułatwiają codzienne życie. Jedną z takich funkcji jest kontrolowanie bramy wjazdowej z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że zainstalujemy odpowiednią aplikację mobilną i będziemy zalogowani do sieci właściwego operatora komórkowego.

O nietypowym zastosowaniu smartfona opowiada ekspert z Migas-Door, firmy specjalizującej się w produkcji bram garażowych, ogrodzeniowych i przemysłowych:

Współczesny telefon komórkowy to urządzenie naszpikowane wieloma funkcjami, dzięki któremu mamy dostęp do szeregu udogodnień. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów opracowano rozwiązanie pozwalające sterować bramą za pomocą smartfona. Nie musimy już wysiadać z auta ani wychodzić z domu. Ba! Nie musimy nawet znajdować się na terenie posesji, ponieważ telefon służy nam jako urządzenie do zdalnego kontrolowania stanu położenia bramy. Jest to bardzo komfortowa opcja stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zakładach przemysłowych.

W jaki sposób kontrolować bramę za pomocą smartfona?

O korzyściach płynących ze sterowania bramą za pomocą smarftona można opowiadać bardzo długo. Nie ulega wątpliwości, że podstawową zaletą jest niesamowity komfort związany z eksploatacją systemu. Dzięki temu oszczędzamy czas, a także nie narażamy się na niekorzystne warunki atmosferyczne podczas otwierania lub zamykania bramy garażowej, ogrodzeniowej lub przemysłowej.

Oczywistym jest to, że aby móc korzystać z tego typu rozwiązania musimy mieć dostęp do sieci bezprzewodowej. Jednak tak naprawdę najważniejszym elementem jest „sparowanie” smarftona z bramą. Do tego celu służą specjalne sterowniki montowane w skrzynce siłowników. W dalszej kolejności należy skonfigurować urządzenia sterownicze w taki sposób, aby były kompatybilne z oprogramowaniem służącym do kontrolowania bramy. Jeśli sami nie znamy się na tego typu technologiach warto skonsultować się z fachowcem, który przeprowadzi instalację sterowników oraz innych niezbędnych akcesoriów.