26 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Kiedy oświetlenie wymaga modernizacji?

Wiele obiektów nie dba należycie o stan oświetlenia. Przestarzałe żarówki, zepsute oprawy, wadliwe systemy sterujące światłem… mało kto wie, jak ogromne koszty to generuje. Modernizacja oświetlenia to mnóstwo korzyści – przede wszystkim finansowych. Obniża koszty zużycia energii, zwiększa oszczędności, unowocześnia placówki i zapewnia bezpieczeństwo ludziom, którzy się w nich znajdują. Jak to wygląda w praktyce?

Modernizacja oświetlenia – kiedy jest konieczna?

Zakłady przemysłowe, obiekty użytku publicznego, hale produkcyjne, mieszkania, a nawet lampy na ulicy… źle funkcjonujące oświetlenie dotyczy wielu miejsc. Tak naprawdę instalacja, która działa dłużej niż 10 lat, wymaga modernizacji. Ponadto mało wydajne metody oświetlenia np. zastosowanie rtęciowych opraw lub sodowych także się wiążą z koniecznością szybkiej renowacji.

Każdy obiekt, w którym oświetlenie jest przestarzałe, nieefektywne lub generuje duże koszty, powinien postawić na zmiany. Tym bardziej, jeśli instalacje nie spełniają obowiązujących norm i są niezgodne z zasadami BHP. Wielu właścicieli placówek po prostu odkłada w czasie modernizację oświetlenia – jest to duży błąd. Obecnie coraz częściej można uzyskać dofinansowanie, ponadto zastosowanie nowoczesnego oświetlenia, obniża koszty nawet o 70 proc. Są to więc ogromne oszczędności, a modernizacja dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i estetykę.

Nowoczesne wydajne źródła światła wiążą się też z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, redukcją światła przeszkadzającego, możliwością sprawniejszego sterowania oświetleniem, jak i dostosowaniem jego mocy do potrzeb placówki. Jak to wygląda w praktyce?

Jak wygląda modernizacja oświetlenia?

 Przede wszystkim modernizacja polega na wymianie opraw oświetleniowych na energooszczędne, jak i montażu inteligentnych systemów sterowania. Tak naprawdę konkretny plan działania i metody są dobierane według indywidualnych potrzeb placówki.

Co istotne, samodzielna próba renowacji nie jest dobrym pomysłem. Powinna być poprzedzona rzetelnymi analizami technicznymi, badaniami i fachowym audytem. Dlatego działania tego typu są przeprowadzane przez specjalistów, takich jak H.Cegielski- ENERGOCENTRUM Spółka z o. o, którzy są w stanie określić wszystkie parametry. Jest to między innymi ilość i jakość światła, stan techniczny, czy weryfikacja mocy czy czas zwrotu inwestycji.

Jeśli więc istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że systemy oświetleniowe są stare, zużyte lub zbyt mało wydajne, modernizacja to konieczność. Tym bardziej że dzięki niej można oszczędzić mnóstwo pieniędzy, energii, zapewnić bezpieczeństwo i unowocześnić każdą placówkę.