kamery-monitoring
23 kwietnia 2018

Kategoria:
Elektronika

Kamery do monitoringu. Przegląd dostępnych rozwiązań

System monitoringu to standardowy element ochrony większości firm, zakładów przemysłowych i punktów handlowo-usługowych. Po rozwiązania tego typu sięgamy coraz chętniej także we własnych domach i mieszkaniach. Szerokie rozpowszechnienie systemów wizyjnych wpłynęło na rozwój technologii kamer do monitoringu. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć kamery o zróżnicowanej konstrukcji, rozdzielczości, rodzaju przetwornika, czułości i szeregu innych parametrów. Podstawowe rodzaje kamer prezentujemy poniżej.

Kamery kompaktowe

Kamery kompaktowe to jeden z najszerzej rozpowszechnionych, solidnych typów kamer wykorzystywanych we współczesnych systemach monitoringu. Bazują one przede wszystkim na wysokiej jakości wymiennej optyce. Kompakty mogą być instalowane wewnątrz budynków, jak również poza ich obrębem (dzięki wykorzystaniu odpowiednich obudów zabezpieczających kamery).

Kamery kopułowe

Kamery kopułowe to praktyczne rozwiązania, w których urządzenie rejestrujące obraz znajduje się pod specjalną kopulastą obudową. Zastosowanie takiej konstrukcji utrudnia ustalenie, w którym kierunku w danej chwili zwrócony jest obiektyw. Co więcej, kopuła chroni kamerę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stanowi estetyczny element wyposażenia wnętrz.

Kamery obrotowe

Kamery z funkcją obrotu zapewniają duży obszar pokrycia. Obrotem można sterować przy pomocy paneli sterujących. Ruch kamery niekiedy da się też zaprogramować, by urządzenie działało automatycznie po wytyczonej trasie. Modele obrotowe są zaopatrzone w obiektywy ze zmienną ogniskową, dające możliwość zbliżania oraz oddalania obserwowanego obiektu.

Kamery z promiennikiem IR

Specjalny typ kamer zaopatrzony w promiennik podczerwieni pozwala na obserwację otoczenia w warunkach całkowitej ciemności – nocą bądź przy ograniczonym dostępie światła. Do kamer z promiennikiem IR mogą zaliczać się zarówno kamery kopułowe, jak i kamery obrotowe, pod warunkiem, że nie posiadają filtra odcinającego światło podczerwone.

Gdzie znaleźć dobrą kamerę?

O przydatności kamery do monitoringu przesądza nie tylko jej rodzaj, ale też ogólna jakość wykonania konkretnego modelu. Aby mieć pewność, że dane urządzenie nie zawiedzie nas w praktyce, powinniśmy skorzystać z usług zaufanego dostawcy tego rodzaju sprzętu. Doskonały przykład w tym względzie stanowi firma SNAPVISION.PL, zajmująca się importem i dystrybucją elektronicznych urządzeń z zakresu telewizji przemysłowej, systemów alarmowych oraz automatyki budynku.