oświetlenie w systemie LED
5 marca 2022

Kategoria:
Elektronika

Jakie zalety ma oprawa oświetleniowa LED?

Oświetlenie LED znane jest już od jakiegoś czasu i coraz bardziej wypiera to tradycyjne, oparte na modelu żarnikowym. Szacuje się, że aktualnie więcej niż połowa rynku oświetleniowego to wszelkie urządzenia działające w systemie LED. Tak wielki wzrost popularności zaczął się w momencie, gdy wynaleziono diodę świecącą niebieskim światłem. Jakie zalety oświetlenia w technologii LED sprawiają, że coraz częściej jest ono używane?

Budowa diody LED

Działanie diody wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji, które, najprościej mówiąc, jest przemianą prądu elektrycznego w światło. Na rynku jest wiele postaci oświetlenia ledowego, ale wszystkie lampy, żarówki i inne oprawy opierają się na istnieniu w nich półprzewodników ułożonych warstwowo. Pierwsza warstwa półprzewodnika zawiera dużą liczbę elektronów, natomiast druga ma w sobie tak zwane „dziury”. Gdy do układu napłynie prąd, elektrony z pierwszej warstwy szybko przemieszczają się do drugiej, wytwarzając przy tej okazji duże ilości energii w postaci światła.

Zalety technologii LED

Główną zaletą wszystkich żarówek, opraw czy listew skonstruowanych w technologii LED, które w szeroki wyborze nabywa się w dobrych hurtowniach, takich jak ELEKTROTEK, jest to, że uzyskuje się z nich dowolnego koloru światło, bez konieczności dodatkowego używania filtrów. Fakt ten wpływa pozytywnie na natężenie światła, które nie jest przez nie blokowane. Z tym wiąże się jedna z ważniejszych zalet oświetlenia ledowego, mianowicie – efektywność.

Trwałość

Dioda LED, czyli właściwie dwie diody z półprzewodników, w swej budowie nie mają elementów szklanych ani ruchomych, więc odporne są wstrząsy i uderzenia. Żywotność lampy ledowej wynosi średnio 50 tysięcy godzin, co jest liczbą imponującą w stosunku do tradycyjnych żarówek.

Ogniskowanie w lampie LED

Światło emitowane przez diody LED jest kierunkowe. Dzięki temu możliwe staje się skonstruowanie silnie zogniskowanego źródła światła, które będzie miało funkcjonalność reflektora. Jeżeli zogniskowanie nie jest potrzebne, można użyć specjalnych soczewek rozpraszających światło.

Różne kolory światła

Lampy i żarówki LED dają światło o różnych kolorach. Diody podstawowe co prawda świecą tylko w kilku podstawowych kolorach, jednak możliwe jest zbudowanie układu składającego się z modułów. Wtedy każda z sekcji świeci innym kolorem. Dopiero ich mieszanie i odmienne natężenie pozwalają osiągnąć bardzo wiele odcieni kolorystycznych.

Diody LED emitują niewielkie ilości ciepła, a ponadto mogą z powodzeniem pracować ze ściemniaczami.