przecinarka elektryczna ciecie pplytek
25 października 2020

Kategoria:
Elektronika

Jakie urządzenie elektryczne wybrać do cięcia glazury?

Równo wykończone brzegi glazury wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi, jakimi są przecinarki. Dzięki nim prace remontowe nie tylko przebiegną o wiele sprawniej, ale także wykorzystywane w trakcie prac materiały nie będą marnowane. Wobec tego, jak wybrać najlepsze elektryczne urządzenie do cięcia glazury, aby być w pełni zadowolonym?

Rodzaje przecinarek elektrycznych

Na rynku można znaleźć wiele modeli urządzeń do cięcia glazury. Zarówno ręcznych, jak i elektrycznych. Dziś jednak skupimy się wyłącznie na tych drugich, wśród których wyróżnia się podział ze względu na rodzaj zastosowanej tarczy.

Przecinarka elektryczna z nieruchomą tarczą – ten rodzaj elektrycznego urządzenia do cięcia glazury w działaniu przypomina zautomatyzowaną gilotynę, w której tarcza pozostaje nieruchoma, a przesuwa się jedynie płytka. Tego typu urządzenia polecane są dla osób nieposiadających doświadczenia, ponieważ tną one płytkę na całej grubości, dzięki czemu ryzyko jej pęknięcia w nieodpowiedni sposób jest praktycznie niemożliwe.

Przecinarka elektryczna z ruchomą tarczą – podobnie jak w przypadku opisanego powyżej modelu, jej działanie także oparte jest na gilotynie. Urządzenie to pozwala jednak na ustawienie kąta cięcia, dzięki czemu jest bardziej precyzyjne. Wymaga jednak także więcej wprawy, wobec tego najczęściej stosowane jest przez fachowców.

Na co zwrócić uwagę wybierając elektryczną przecinarkę do glazury?

Planując zakup elektrycznego urządzenia do przycinania glazury, należy mieć na uwadze kilka kwestii, które pozwolą dokonać właściwego wyboru. Więcej o nich opowiedział nam specjalista z firmy WSsystem, posiadającej w swojej ofercie tego typu urządzenia:

-W przypadku elektrycznych urządzeń do cięcia glazury istotnych jest tak naprawdę pięć kwestii. Pierwszą z nich jest moc, która w urządzeniach wykorzystywanych przez profesjonalistów powinna wynosić od 1800 do 2100 W. Nie bez znaczenia pozostaje także prędkość obrotowa. Im jest ona większa, tym bardziej precyzyjne cięcie płytki możemy otrzymać. Warto jednak w przypadku dużej prędkości obrotowej pamiętać o wydajnym chłodzeniu tarczy, aby zapobiec jej uszkodzeniu. Istotna jest także długość i głębokość cięcia. Odpowiednią długością, jest około 800 milimetrów. Jeśli chodzi natomiast o głębokość, to od niej zależy, jak twardy materiał będzie można przeciąć, dlatego lepiej wybierać urządzenia o większych możliwościach. Ostatnią kwestią jest natomiast możliwość cięcia pod kątem. Większość elektrycznych przecinarek w standardzie umożliwia cięcie pod kątem 45 stopni. Przycięcie płytki pod takim kątem umożliwia jej łączenie w narożnikach bez użycia listwy.

Warto także pamiętać, że w większości przypadków elektryczne urządzenia do cięcia glazury przeznaczone są do użytku stacjonarnego. Jednak dodatkowym atutem wybranego modelu będzie możliwość rozmontowania go, chociażby częściowo na czas transportu.