okulary 3d
19 stycznia 2012

Kategoria:
Elektronika

Jakie okulary 3D kupić?

Postęp w dziedzinie technologii audiowizualnej dokonuje się w niemal geometryczny sposób. Jeszcze wczoraj posiadanie telewizora wyświetlającego obraz w HD było marzeniem każdego elektrogadżeciarza, a już dziś można we własnym domu, nie ruszając się z kanapy przenieść się na drugi koniec świata dzięki technologii 3D. Oczywiście oglądanie trójwymiarowych filmów wymaga odpowiedniego sprzętu. Oprócz telewizora przystosowanego do wyświetlania obrazów w 3D, niezbędne będą także okulary – bez nich przenosiny w trzeci wymiar niestety się nie udadzą.

Rynek oferuje wiele rodzajów okularów 3D. Wiele znanych i mniej popularnych marek sprzętu elektronicznego ma w swojej ofercie takie okulary. Dokonanie wyboru, jakie okulary 3D kupić, jest trudne. Dochodzi jeszcze do tego odwieczny dylemat, gdzie kupić okulary 3D, aby nie przepłacić. Spróbujemy odpowiedzieć Wam na obydwa pytania.

Okulary 3D dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – aktywne i pasywne. O tym, jakie okulary 3D wybrać, zdecyduje zarówno zawartość Waszych portfeli oraz osiągnięcie efektów oglądania, na jakich najbardziej Wam zależy. Aktywne okulary są znacznie droższe niż pasywne – w tę technologię inwestuje większość koncernów produkujących artykuły elektroniczne. Powód? Aktywne okulary są przystosowane do odbioru obrazu w HD. Ponadto zapobiegają powstawaniu smug na obrazie. Okulary pasywne nie zapobiegają natomiast smużeniu obrazu, ponieważ niewystarczająco izolują obraz wyświetlany w oku lewym i w oku prawym. Ponadto aktywne okulary nie powodują aż takich zniekształceń obrazu, jak okulary pasywne. Natomiast okulary pasywne mają tę przewagę nad aktywnymi, że zapewniają lepszą jasność obrazu. Obraz wyświetlany w okularach aktywnych będzie więc ciemniejszy.

Ze względu na fakt, iż technologia domowego kina 3D nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, nie warto przepłacać za okulary 3D. Dlatego zanim zdecydujemy, gdzie kupić okulary 3D, przeprowadźmy porównanie cen we wszystkich dostępnych kanałach sprzedaży. Najprawdopodobniej najtańszymi miejscami, gdzie można kupić okulary 3D, będą sklepy internetowe. Nie zaszkodzi też porównać ofert tradycyjnych sklepów. Ponadto przed dokonaniem zakupu, warto wypróbować okulary na sobie pod kątem komfortu noszenia czy jakości wyświetlanego obrazu. Pamiętajcie, że te okulary będziecie mieć na nosie przez kilka godzin dziennie – nie możecie więc odczuwać dyskomfortu już podczas mierzenia. Kiedy już wybierzecie daną markę i model okularów, wpiszcie te parametry w którąś z dostępnych w Internecie porównywarek cenowych (a najlepiej w kilka). W otrzymanych wynikach znajdą się miejsca, w których wybrane przez Was okulary 3D są dostępne najtaniej.

Kupując okulary 3D kierujcie się zdrowym rozsądkiem – nie jest wcale powiedziane, że najdroższe okulary dadzą najlepsze efekty. Na pewno jednak zasada ta działa w drugą stronę – najtańsze okulary na rynku zapewne będą miały najgorsze parametry, a co za tym idzie – zapewne nie dadzą obrazu najlepszej jakości, a co najwyżej poprawnej.