18 października 2017

Kategoria:
Elektronika

W jakich branżach znajdują zastosowanie drony?

Myśląc o dronach najczęściej ukazuje nam się przed oczami latająca zabawka dla fotografów. W rzeczywistości jednak bezzałogowe statki powietrzne (BSP), jak profesjonalnie określa się drony, są urządzeniami o bardzo wszechstronnych zastosowaniach. W tym artykule wyjaśniamy, czym tak naprawdę są drony i w jakich branżach można je wykorzystać. Zapraszamy do lektury.

Czym jest dron?

Dron, który jest niewielkich rozmiarów bezzałogowym statkiem latającym, może służyć rozrywce lub być wykorzystywany z powodzeniem do bardziej wymagających celów. Jego nieograniczone zastosowanie wpłynęło na szybki rozwój produkcji, co w parze z dużą dostępnością oraz niewygórowaną ceną sprawiło, że jest kuszącą propozycją nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla firm, instytucji czy przedsiębiorstw usługowych. Coraz częściej bowiem drony stają się potężną siłą w rękach wielkich przedsiębiorstw i koncernów, które prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie potencjału bezzałogowych statków powietrznych.

Drony w geodezji…

W jakich branżach znajdują zastosowanie drony? Przyjrzyjmy się tym, w których rzeczywiście ich użycie jest w pełni uzasadnione, np. w geodezji, gdzie często wykonuje się pomiary sytuacyjno-wysokościowe w sytuacjach, w których należy szybko weryfikować postępy prac na rozległych obszarach o dużym zróżnicowaniu terenu. Jest to zadanie niebezpieczne, które zajmuje dużo czasu. Do jego wykonania można jednak zatrudnić drona, który wykona odpowiednie zdjęcia służące do stworzenia ortofotomapy pomocnej w przeprowadzeniu pomiaru. W trakcie 40-minutowego nalotu drony są w stanie wygenerować blok zdjęć obejmujący swym zasięgiem 1 km2 terenu.

…leśnictwie…

Pomiary wykonane przez drony są przydatne również w leśnictwie – pomagają określić skalę różnych zjawisk, a także analizę ich występowania na całym obszarze. W takiej sytuacji zbędne jest nadmierne angażowanie kadry pracowniczej podczas przeprowadzania oceny pohuraganowej lub popożarowej. Opracowania dla potrzeb leśnictwa z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych są wykonywane szybko i sprawnie, a w dodatku uwzględniają konkretne kryteria, które mogą przydać się firmom ubezpieczeniowym.

…rolnictwie…

Rolnicy także mogą skorzystać z usług dronów, ponieważ branża ta coraz śmielej stosuje nowoczesne rozwiązania technologiczne. Kamery i aparaty fotograficzne umieszczone na bezzałogowych statkach powietrznych pomagają właścicielom gospodarstw oraz rolnikom kontrolować stan upraw, a także sprawnie reagować na pożary czy powodzie. Przy takim działaniu oszczędzają paliwo, mogą ocenić kondycję upraw z innej perspektywy, a także zyskują sposobność do tworzenia map i pomiaru działek.

…oraz ratownictwie

Drony są także wykorzystywane na szeroką skalę przez służby ratownicze, takie jak: Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Policja. W sytuacjach, gdy o powodzeniu akcji decydują minuty, a nawet sekundy, nieoceniony okazuje się profesjonalny sprzęt latający, ułatwiający przeszukiwanie trudno dostępnych terenów, do których wejście jest często niemożliwe.

Firma Idea Machines wprowadziła do swojej oferty innowacyjne rozwiązania dedykowane służbom, które prowadzą poszukiwania osób zaginionych. Produkowane przez nią drony penetrują trudno dostępne miejsca, a także pozwalają na lepsze dostrzeżenie okolicznego terenu oraz wczesne wykrycie niebezpieczeństwa i niepokojącego zachowania, dzięki czemu są przydatne w zapobieganiu zamieszkom lub wybuchom paniki.