zestaw audio
12 lipca 2016

Kategoria:
Elektronika

Jaki zestaw audio do małego mieszkania?

Nie sztuką jest kupić sprzęt, który będzie grał głośno. Sztuką jest kupić sprzęt, który będzie grał dobrze. Czym kierować się przy wyborze sprzętu audio do małego mieszkania?  Na co warto zwrócić uwagę, jakie błędy najczęściej popełniamy, gdzie kupować, żeby nie przepłacić – o tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Indywidualne brzmienie

Jedno jest pewne – sprzęt kiepskiej jakości nawet najlepszy kawałek na świecie może zamienić w koszmar. Z kolei sprzęt o odpowiednich parametrach może sprawić, że odkryjesz swoje ulubione brzmienia w całkowicie nowej odsłonie. Jeszcze lepszej! Nie ma niestety gotowej recepty na to, jaki producent czy model uwydatnia piękno rocka, a jaki ciężkiego techno. To w jaki sposób odbieramy muzykę, jest kwestią indywidualną. Dlatego najlepszym sposobem na dokonanie właściwego wyboru jest przesłuchanie ulubionej płyty na sprzęcie, który zamierzasz kupić. Znaczenie mają nie tylko głośniki, ich kształt, obudowa i magnesy. Znaczenie mają także kable, zakres częstotliwości i aranżacja wnętrza pomieszczenia. Jeżeli decydujesz się na zakup solidnego sprzętu, na który wydasz całą swoją pensję, zachęcamy do przeprowadzenia testu. Zabierz ze sobą ulubioną płytę i notatnik, a następnie spróbuj przesłuchać kawałki, które znasz na pamięć, na kilku rodzajach sprzętów. Notuj w tym czasie swoje uwagi.

Bez przesady

Idealny sprzęt audio odtwarza muzykę w taki sposób, by zachować równowagę między tonami niskimi i wysokimi. Głośne basy z pewnością dodadzą splendoru osiedlowemu pogromcy, ale czy rzeczywiście przyjemnie się tego słucha? Uważaj, zwłaszcza jeśli słuchasz różnych gatunków muzyki. Mocno zaakcentowane niskie tony tłumią często niektóre instrumenty, przez co muzyka traci swoje walory. Podobnie jest z wysokimi tonami, które dominują – potrafią zagłuszyć swoim syczeniem ważne części utworu. W małym mieszkaniu nie potrzebujesz hipergłośników, no chyba, że masz bardzo wyrozumiałych sąsiadów, którzy mają podobny gust muzyczny. W niewielkich pomieszczeniach nie wykorzystasz w pełni możliwości sprzętu, który z powodzeniem mógłby zagościć na sali weselnej. Należy podkreślić, że niewłaściwie rozmieszczone głośniki po prostu sobie nawzajem przeszkadzają. Weź pod uwagę przestrzeń, jaką masz do dyspozycji i określ wstępnie, w jakich odległościach od siebie będą ustawione poszczególne elementy. W czasie testowania sprzętu, staraj się by układ był jak najbardziej zbliżony do docelowego. Zwróć też uwagę na gabaryty i design – czy głośniki będą pasowały do mebli w salonie?

Idealnie, ale drogo

Znalazłeś wymarzony sprzęt w hipermarkecie, ale cena jest przerażająca? Rozejrzyj się za sprzętami o tych samych parametrach, ale od innych producentów lub w innych miejscach. Warto zajrzeć do sklepów, które prowadzą prawdziwi audiofile, a nie panowie którzy muszą znać się jednocześnie na suszarkach, pralkach i elektronicznych sprzętach biurowych. Profesjonalni doradcy z firmy AUDIOFIL nie tylko udzielą konsultacji, ale pomogą w zamontowaniu sprzętu.