alkomat
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaki wybrać alkomat?

Spożywanie alkoholu jest jednym z ulubionych zajęć Polaków w czasie wolnym, choć niektórzy nie żałują go sobie nawet w godzinach pracy. Wiedzą o tym najlepiej policjanci zatrzymujący na co dzień pijanych kierowców oraz pracodawcy borykający się z problemem picia alkoholu przez swoich pracowników.

Wielu z nas nieraz zastanawiało się, zwłaszcza po zakrapianej imprezie, czy można już bezpiecznie usiąść za kółkiem i czy jest się wystarczająco trzeźwym, aby móc pójść do pracy. W rozwianiu takich wątpliwości pomaga skorzystanie z alkomatu, którego wskazanie może nas powstrzymać od popełnienia być może największego błędu w życiu – statystyki nie kłamią: ilość wypadków drogowych spowodowanych alkoholem wynosi kilka tysięcy (!!!) rocznie. Dlatego warto zaopatrzyć się w osobisty sprzęt, który pomoże nam ocenić zdolność do prowadzenia pojazdu lub przydatność do pracy.

Jaki alkomat kupić, aby jego wskazania były jak najbardziej miarodajne? Czym się kierować przy wyborze alkomatu? Jakie parametry powinien posiadać alkomat? I wreszcie: gdzie kupić alkomat? Na te pytania odpowie nasz mini-przewodnik po świecie alkomatów.

Kluczem do wyboru miarodajnego alkomatu jest zastosowany w nim sensor. Najmniej precyzyjny jest sensor półprzewodnikowy. Urządzenie wyposażone w ten typ sensora to alkomat, jaki wybrać możemy do użytku własnego. Jego wskazania należy traktować bardzo orientacyjnie i w żadnym wypadku nie przywiązywać się do wyników. Dlatego wielu ludzi kupuje alkomaty półprzewodnikowe tylko dla zabawy – jako niewyszukany element barowej rozrywki. Ponadto na wynik testu przeprowadzonego przez ten typ alkomatu duży wpływ ma rodzaj jedzenia, jakie spożyliśmy przed wykonaniem próby – jeśli mieliśmy w ustach miętową gumę do żucia, taki alkomat może znacząco zawyżyć wynik.

Bardziej wiarygodne i miarodajne są wskazania alkomatów wyposażonych w sensor elektrochemiczny – poziom pomiaru jest zazwyczaj precyzyjny (granica błędu nie jest wysoka – wynosi kilka procent), można więc wierzyć wynikowi prezentowanemu na wyświetlaczu. Na pomiar nie mają wpływu produkty niealkoholowe (napoje i żywność), które spożyliśmy tuż przed wykonaniem testu. Jest to więc alkomat jaki wybrać powinniśmy, kiedy zależy nam na dokładnym wyniku. Wiadomo przy tym, że cena ma duży wpływ na to, jaki alkomat kupić. W przypadku alkomatu z sensorem elektrochemicznym cena ta będzie stosunkowo wysoka.

Ważnym elementem wyposażenia alkomatu są ustniki – zwłaszcza, kiedy z urządzenia ma korzystać wiele osób. Ustniki zapewniają higieniczne i bezpieczne korzystanie z alkomatu. Jeśli alkomat ma być przeznaczony tylko do naszych, indywidualnych potrzeb wystarczy kupno urządzenia z jednym, na stałe wmontowanym ustnikiem. Dokupowanie nowych ustników zwiększa bowiem koszty używania alkomatu.

Ważne, aby w trakcie podejmowania decyzji rozważyć nie tylko, jaki alkomat kupić, ale także gdzie kupić alkomat. Jeśli ma to być urządzenie, któremu będziemy mogli zaufać, powinniśmy je kupić w autoryzowanym salonie sprzedaży lub u renomowanego producenta urządzeń pomiarowych. Warto też rozeznać ofertę sklepów internetowych – za pośrednictwem tego kanału sprzedaży można bowiem kupić alkomat w cenie atrakcyjniejszej od tej oferowanej przez tradycyjne sklepy.