telewizor
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaki telewizor kupić?

Pomimo iż sygnał analogowy – czyli ten, który odbieramy za pomocą anten na oknach i dachach naszych domów, zostanie obowiązkowo zastąpiony sygnałem cyfrowym dopiero w 2013 roku, wiele osób już dziś korzysta z dobrodziejstw telewizji cyfrowej. Dzięki cyfrowemu sygnałowi odbierane przez nas obrazy i dźwięki są bardzo wyraźne.

Aby móc w pełni korzystać z możliwości oferowanych przez telewizję cyfrową, potrzebny nam jest odpowiedni odbiornik – i tu zaczyna się problem… Jak wybrać telewizor – zastanawia się wielu z nas, a odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna.

Plazma, lcd, led – dla laika te określenia są niemal tak samo niezrozumiałe, jak język Indian Chilula. Jednak to właśnie te skróty są kluczowe dla decyzji, jaki telewizor kupić – określają bowiem technologię, w jakiej telewizor został wykonany. A to właśnie rodzaj technologii, jakiej użyto do produkcji naszego płaskiego telewizora odpowiada za późniejszy komfort oglądania obrazów. Przygotowaliśmy mini-poradnik, który pomoże Wam w podjęciu decyzji, jaki telewizor wybrać.

Jak wybrać telewizor, który będzie spełniał nasze oczekiwania? Po pierwsze powinniśmy prześledzić uważnie, jakie programy oglądamy najczęściej i o jakich porach dnia zwykle zasiadamy przed telewizorem. Wpływ na decyzję o tym, jaki telewizor wybrać, powinna mieć również częstotliwość i ilość czasu, w jakim odbiornik zwykle pracuje w naszym domu. Określenie tych zmiennych jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie od nich zależy, czy dana technologia będzie odpowiadała naszemu osobistemu profilowi oglądania telewizji. Jeśli oglądamy telewizję sporadycznie, lubimy programy, podczas których dużo się dzieje (filmy akcji, zawody sportowe itp.), a w dodatku zwykle korzystamy z telewizora wieczorem – najlepszym rozwiązaniem będzie plazma. Ta technologia nie zadowoli jednak miłośników dziennych programów – w jasnych pomieszczeniach plazma traci swój największy atut, a więc ostrość i nasycenie obrazu.

Technologia lcd to dobry wybór dla mniej wymagających – oglądających telewizję o różnych porach i różne typy programów. Główną zaletą tych telewizorów jest ich cena w stosunku do jakości wyświetlanego obrazu. Ponadto telewizory lcd, w przeciwieństwie do plazmy, znacznie lepiej sprawdzają się podczas oglądania w świetle dziennym.

Najnowszą i najbardziej uniwersalną technologią jest led – wykorzystująca wiele punktowych diod do podświetlania ciekłokrystalicznego wyświetlacza, jaki znamy z lcd. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania obraz jest znacznie bardziej wyrazisty, nawet w porównaniu z plazmą. Za jakość trzeba jednak słono zapłacić – telewizory led są obecnie najdroższe na rynku.

Zanim zdecydujemy się, jaki telewizor kupić, powinniśmy określić, ile czasu w ciągu dnia zamierzamy przed nim spędzać. Jeśli lubimy długie, kilkugodzinne posiadówki przed telewizorem, lepiej wybrać telewizor plazmowy – telewizory lcd i led zużywają wielokrotnie więcej energii. Może się więc okazać, że do kosztu zakupu telewizora dojdą nam wysokie koszty związane z opłaceniem rachunków za prąd.

Nie bez znaczenia dla decyzji, jaki telewizor kupić, pozostaje jego marka. Im bardziej znana i rozreklamowana marka, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za wymarzony telewizor. Dlatego warto zasięgnąć opinii u osób, które już kupiły telewizory wybranych przez nas marek – na forach internetowych na pewno znajdziemy wielu ludzi, którzy z chęcią podzielą się swoimi uwagami dotyczącymi danego typu i marki telewizora. Dzięki temu z pewnością kupimy telewizor, z którego będziemy cieszyć się przez długi czas.