telefon
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaki telefon wybrać?

W dzisiejszych czasach posiadanie telefonu komórkowego to konieczność. Myli się ten, kto myśli, że mobilny telefon służy tylko do prowadzenia rozmów i wysyłania sms’ów. W dobie Internetu jedną z najważniejszych funkcji aparatu jest łączenie się z siecią.

Najlepiej przystosowany do tej funkcji jest smartfon.

Patrząc na półkę któregokolwiek z salonów sprzedaży, stajemy przed dylematem: jaki telefon wybrać, abyśmy mogli się cieszyć wszystkimi jego funkcjami, jednocześnie nie wydając na niego kwoty zbliżonej do ceny komputera. Zanim zdecydujemy się, jaki smartfon chcielibyśmy mieć, zastanówmy się, czy na pewno będziemy korzystać z możliwości, jakie on daje. Telefony dotykowe służą głównie do przeglądania Internetu i pod tym kątem są rozwijane. Dlatego jeśli telefon ma nam służyć do wykonywania połączeń i do sms’ów, a nie np. do odbioru poczty, lepiej nie inwestować w smartfon.

Jeśli potrzebujemy mieć stały i nieograniczony dostęp do sieci, o tym jaki telefon kupić powinny zadecydować jego parametry i łatwość w obsłudze. Na rynku istnieje wiele marek telefonów dotykowych – różnią się one nie tylko wielkością, ale przede wszystkim wbudowanym systemem operacyjnym. Dlatego przy wyborze telefonu warto dowiedzieć się więcej o zainstalowanym w nim systemie operacyjnym – im bardziej nowoczesny system, tym szybszy będzie nasz smartfon. Na przykład system android jest stale doskonalony – dlatego bez problemu może pracować na większych ekranach dotykowych o dużej przekątnej.

Jednym z czynników decydujących, jaki telefon wybrać powinny być też jego funkcjonalności i podatność smartfonu na dostosowywanie go do naszych indywidualnych potrzeb. Warto rozeznać, na jaki smartfon można ściągnąć najwięcej potrzebnych nam aplikacji.

Na to, jaki telefon kupić niebagatelny wpływ ma cena – nowości będą najdroższe, co wcale nie oznacza, że najlepsze dla nas. Wiele nowych telefonów ma funkcje, których nigdy nie wykorzystamy, dlatego przed kupnem ultranowoczesnego telefonu powinniśmy się zastanowić, czy na pewno wykorzystamy jego możliwości. Może nie warto inwestować dużych pieniędzy w smartfon, na którym co prawda świetnie ogląda się filmy, ale ta funkcja nie jest nam przydatna, ponieważ mało podróżujemy innymi środkami transportu niż samochód?

Ostatnia kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jaki telefon wybrać, to jego wielkość. Im większa przekątna ekranu, tym trudniej zmieścić go w kieszeni – jeśli prowadzimy aktywny, sportowy tryb życia duży smartfon może nam tylko przeszkadzać.

Ważne też, aby design telefonu nam odpowiadał. Tutaj na szczęście producenci zadbali o to, abyśmy mieli w czym wybierać – od ultracienkich i bardzo futurystycznych kształtów po cięższe i bardziej masywne. Większość producentów dba o to, abyśmy nie tylko mogli modyfikować menu telefonu, ale także jego wygląd zewnętrzny. Dostępne są nie tylko różne obudowy, ale także rozmaite pokrowce – służące nie tylko zabezpieczeniu obudowy przed porysowaniem, ale przede wszystkim nadające naszemu smartfonowi indywidualnego charakteru.