router
9 stycznia 2012

Kategoria:
Elektronika

Jaki router wybrać?

Routery bezprzewodowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wygody związane z posiadaniem routera są nie do przecenienia – i to nie tylko w przypadku maniaków komputerowych, ale także zwykłych użytkowników komputerów oraz firm. Bezprzewodowy router pozwala łączyć się z Internetem bez konieczności podłączania komputera do kabla, ale to tylko jedna z wielu funkcji. Dzięki routerowi możesz połączyć z Internetem telewizor czy konsolę do gier.

Możesz też zapewnić łączność między wszystkimi tymi urządzeniami – bez konieczności oszpecania mieszkania czy domu zwojami kabli. Przeczytaj ten krótki tekst – zawiera on kilka niezbędnych wskazówek pomocnych w podjęciu decyzji, jaki router wybrać.

Najnowsze routery zapewniają wiele możliwości wykorzystania – to dzięki nim można korzystać z takich usług, jak VoIP (rozmowy głosowe za pomocą internetowego łącza), video streaming w HD czy możliwość grania w gry on-line. Wybór routera jest więc sprawą kluczową, jeśli chcesz korzystać z tych udogodnień. Nie decyduj się na kupno drogiego routera, jeśli będziesz go potrzebować tylko do podstawowych czynności – jak zwyczajne połączenie z Internetem. Router nie jest urządzeniem najprostszym do konfiguracji – do podstawowych aktywności wybieraj więc urządzenia jak najmniej skomplikowane.

Na to, jaki router wybrać, ma wpływ kilka czynników. Oprócz spodziewanego typu użytkowania, ważna jest lokalizacja, w jakiej będzie pracował router. Grube ściany, specyficzne rozmieszczenie okien, sąsiedztwo urządzeń, takich jak kuchenka mikrofalowa, mogą zakłócać lub uniemożliwiać prawidłową pracę routerowi – musisz więc dostosować urządzenie do warunków lokalowych. Inaczej będą Cię spotykać przykre niespodzianki w postaci okresowych przerw w łączności. W wyborze routera najlepiej działającego w określonych warunkach pomogą Ci portale internetowe poświęcone zagadnieniom związanym z elektroniką. Informacji o interesujących Cię modelach routerów szukaj nie tylko na polskich, ale także zagranicznych stronach internetowych. Znajdziesz tam testy poszczególnych urządzeń w różnych typach pomieszczeń. Staraj się raczej nie kierować opiniami innych użytkowników routerów (chyba że masz absolutną pewność, że są to soby kompetentne) – bardzo często ich negatywne opinie o danym sprzęcie wynikają ze złego dopasowania routera do typu pomieszczenia.

Równie ważny przy podejmowaniu decyzji, jaki router wybrać, jest typ komputera (a właściwie oprogramowania), jaki posiadamy. Wiele niezależnych testów potwierdza, iż komputery z oprogramowaniem Microsoft Windows są kompatybilne z większością routerów dostępnych na rynku. Dla komputerów Mac lepiej wybrać router Apple. Pamiętaj, że router powinien być kompatybilny zarówno z typem oprogramowania, jak i z danym urządzeniem, za pomocą którego będziesz łączyć się z Internetem.

Jeśli myślisz o routerze szczególnie nowoczesnym, takim który będzie można łatwo skonfigurować pod kilka urządzeń – pomyśl o kupnie routera dual-band o wyższych (2,4 lub/i 5 GHz) częstotliwościach. Starsze routery typu dual-band (oraz ich znacznie młodsi bracia) są do wyboru w dwóch zakresach. Dual-band zapewnia większą przepustowość, a dzięki niemu możesz mieć dwie oddzielne sieci bezprzewodowe. Jedna z nich, przeznaczona dla urządzeń używanych najczęściej tylko do przeglądania stron internetowych będzie działać na częstotliwości 2,4 GHz. Druga – o częstotliwości 5 GHz umożliwi korzystanie z video streamingu, gier on-line i tym podobnych aktywności. Jeśli chcesz wykonywać w sieci wszystkie te czynności, dual-band jest właśnie dla Ciebie.