transmisje live
25 kwietnia 2016

Kategoria:
Elektronika

Jaki komputer kupić, aby móc swobodnie prowadzić transmisję live?

Streaming, czyli prowadzenie transmisji live, to dziedzina aktywności internetowej, która w ostatnich latach robi zaskakującą karierę. To przesyłanie plików (najczęściej video) przez internet w taki sposób, aby użytkownik mógł je odtworzyć w momencie rzeczywistym. Korzystają z tego np. stacje radiowe, które nadają audycje na żywo z wykorzystaniem tej technologii.

Streaming gier komputerowych polega na transmitowaniu przez internet obrazu swojej rozgrywki.Takie transmisje, nierzadko połączone z recenzowaniem gier, robią zawrotną karierę w serwisie YouTube oraz w serwisie twitch a najpopularniejsi streamerzy mają miliony wyświetleń. Większość z nich robi to hobbystycznie, ale najlepsi bardzo często zarabiają na swojej pasji poprzez recenzowanie i reklamowanie gier, a także dzięki reklamom wyświetlanym przed filmami.

Jak zacząć streamować?

Aby móc dzielić się swoimi osiągnięciami w grach komputerowych z widzami, trzeba przede wszystkim mieć dobre łącze internetowe. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na prędkość downloadu, ale przede wszystkim na upload. Minimum, jakie jest zalecane to 30-40mbit/s . Takie łącze nie tylko pozwoli na płynne przesyłanie danych, ale także umożliwi inne rozrywki, np. oglądanie meczy na żywo w internecie.

Poza łączem, najważniejszy jest komputer. Nie wystarczy sprzęt, który umożliwia granie w grę, ale przyda się taki sprzęt, który ma lepszy procesor i lepszą kartę graficzną. Do najpopularniejszych modeli należą te produkowane przez MSI i Dell (szczególnie warto zwrócić uwagę na Dell Alienware i MSI GE70). Ich wadą jest dość wysoka cena. Dużo tańszym rozwiązaniem jest PC stacjonarny, który można dowolnie rozbudowywać w razie zaistaniałej potrzeby.

Poza komputerem i łączem internetowym, do streamingu konieczne jest także konto na serwisie YouTube i oprogramowanie pozwalające na przesyłanie obrazu, np. WireCast for YouTube. Oprócz przesyłania obrazu z rozgrywki, wielu streamerów komentuje grę i pokazuje swoje reakcje. Do tego przydadzą się dobrej jakości słuchawki, które pozwolą uniknąć szumów i zakłóceń, a także kamera, o wyższych parametrach niż ta wbudowana w laptopa.