drukarka
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaką wybrać drukarkę?

Pomimo iż coraz więcej dokumentów możemy przechowywać w komputerze lub gromadzić na rozmaitych serwerach, wydruk na papierze jest nadal popularny i często potrzebny, choćby do załatwiania różnych formalności. Dlatego też wygodnie jest mieć w domu drukarkę pozwalającą na tworzenie kopii dokumentów na papierze, w dowolnym momencie, kiedy zaistnieje potrzeba posiadania takowej.

Nie jest łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką drukarkę kupić. Na rynku istnieje bowiem wiele rodzajów sprzętu drukującego, a każdy z nich prezentuje pewne wady i zalety. Dlatego zanim zdecydujemy, jaką drukarkę wybrać i jaka drukarka do domu będzie najbardziej odpowiednia, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi typami urządzeń.

Drukarki laserowe wtapiają proszek (toner) w papier. Te wysokiej jakości (i droższe) zapewnią nam doskonałą precyzję wydruku grafiki i tekstu. Gorzej ze zdjęciami – wydrukowane za pomocą drukarki laserowej nie mają głębi i są matowe. Dlatego o tym, jaka drukarka laserowa zagości w naszym domu, powinien zdecydować preferowany przez nas rodzaj wydruków. Jeśli drukujemy dużo tekstu, dokumentów itp. drukarki laserowe wyposażone w lasery monochromatyczne znacznie obniżają koszt wydruku jednej strony – zwłaszcza w stosunku do kosztów wydruku tekstu na drukarce atramentowej. Zanim dokonamy aktu kupna, należy dokładnie przemyśleć profil i częstotliwość korzystania z urządzenia, co pozwoli nam zadecydować, jaka drukarka laserowa będzie dla nas najlepsza.

Drugim podstawowym typem urządzeń drukujących jest drukarka atramentowa. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie – zarówno drukowany przez nią tekst, jak i zdjęcia są dobrej jakości. O tym, jaka drukarka atramentowa stanie na naszym biurku powinny zdecydować szacowane późniejsze koszty jej eksploatacji – w szczególności zaś koszt wkładów z atramentem.

Zastanawiając się, jaką drukarkę kupić, trzeba wziąć pod uwagę częstotliwość używania. Jeśli z drukarki korzystamy rzadziej niż raz na tydzień, warto rozważyć kupno drukarki laserowej – bowiem w przypadku rzadkiego korzystania z drukarki atramentowej może się zdarzyć, że atrament po prostu wyschnie i trzeba będzie kupić nowy wkład.

Rozważając, jaką drukarkę wybrać należy też wziąć pod uwagę możliwość kupna urządzenia wielofunkcyjnego, z wbudowanym skanerem, który jest przydatny zwłaszcza dla archiwizacji dokumentów. Można tworzyć kopie dokumentów i przechowywać je w komputerze oszczędzając przy tym domową przestrzeń.

Zanim zdecydujemy, jaką drukarkę kupić, powinniśmy więc szczegółowo porównać oferty producentów. Same w sobie urządzenia nie są drogie, natomiast drogi może okazać się koszt ich późniejszego użytkowania – zwłaszcza uzupełniania pojemników z atramentem lub tonerem. Dlatego upewnijmy się, że będzie nas później stać na korzystanie z zakupionego przez nas sprzętu.

Szczególnie w przypadku, kiedy drukujemy dużo i często warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w urządzenie droższe w momencie kupna, ale tańsze i bardziej oszczędne w eksploatacji.