pralka
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaką pralkę kupić?

Nadchodzi dzień, kiedy nasza stara pralka odmawia nam posłuszeństwa – nie chce już wirować, źle wypłukuje ubrania, a na dodatek okazuje się, że jej naprawa zupełnie się nie opłaca. Druga sytuacja: wprowadzamy się do nowego mieszkania i potrzebujemy nowej pralki.

W obu przypadkach pojawia się pytanie: jaką pralkę kupić? Odpowiedź na to pytanie jest złożona.

Zakładając, że kupujemy pralkę do urządzanego przez nas mieszkania lub planujemy remont w domu – warto rozejrzeć się za pralką do zabudowy. Plusem takiego rozwiązania jest to, że możemy sprytnie ukryć pralkę nie tylko w łazience, ale także w kuchni. Jeśli jednak nie mamy w planach zabudowy pralki, nic nie szkodzi – producenci zadbali o to, aby pralki były dostępne w różnych kolorach – nie jesteśmy już skazani na standardowe białe pudło odcinające się od reszty pomieszczenia, w którym jest ustawione.

Pralka automatyczna, oprócz walorów estetycznych, powinna spełniać pewne normy, które nie tylko pozwolą nam cieszyć się zawsze czystymi i pachnącymi ubraniami, ale także pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze związane z kupnem detergentów i wydatkami na prąd. Dlatego o tym, jaka pralka najlepsza będzie dla nas, powinna decydować częstotliwość i ilość wykonywanych przez nas prań. Jeśli pierzemy często, warto wybrać pralkę automatyczną o klasie A lub A+ (pralki te dostępne są również w wariancie do zabudowy). Kupno takiej pralki wiąże się z większymi wydatkami, niemniej jednak warto zainwestować, ponieważ w dłuższym okresie czasu (a pralkę kupuje się przecież na lata) okaże się, że użytkowanie jej nie odbija się w sposób znaczący na naszych rachunkach za prąd.

O tym, jaką pralkę kupić, powinno tez decydować, kto z nami mieszka. Jeśli w domu są małe dzieci (lub nasi sąsiedzi są mało odporni na hałasy), warto rozważyć kupno pralki z dobrą izolacją akustyczną – np. polipropylenową. Wieczorne pranie nie będzie wtedy nikomu przeszkadzało.

Pralka automatyczna to jednak przede wszystkim jej funkcje. Im bardziej nowoczesna pralka, tym więcej funkcji, które pozwalają nie tylko na oszczędność pieniędzy związanych ze zużyciem wody i prądu, ale także oszczędność tkanin – dobre, nowoczesne pralki potrafią same zadbać o to, aby wrzucane do nich ubrania nie uległy przedwczesnemu zniszczeniu.

Jak wybrać pralkę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania? Kierować się nie tylko informacjami podawanymi przez producenta, ale także opiniami dotychczasowych użytkowników. Może się bowiem okazać, że nasza wymarzona pralka średnio toleruje proszek do prania i zatyka się albo posiada inne ukryte wady znacząco utrudniające korzystanie z niej. Dlatego podejmijmy rozważną decyzję, jaka pralka najlepsza będzie dla nas i przy wyborze nie opierajmy się na jednostkowych opiniach. W podjęciu decyzji, jaką pralkę kupić, może okazać się pomocny sprzedawca w sklepie. Jednak tu również uważajmy i pamiętajmy o tym, że rolą sprzedawcy jest wyolbrzymienie zalet produktu i ukrycie jego wad.