nawigacja
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaką nawigację wybrać dla siebie?

Wielu współczesnych kierowców nie wyobraża sobie podróży bez nawigacji satelitarnej. Urządzenie GPS znacząco ułatwia podróż nie tylko ze względu na obecne w nim mapy, ale także na wiele podawanych informacji o warunkach panujących na drodze.

Jaką nawigację kupić, aby nie przepłacić, a jednocześnie móc korzystać ze wszystkich udogodnień związanych z korzystaniem z niej? Nasz mały poradnik pomoże wam przekopać się przez gąszcz terminów określających, jaka nawigacja będzie dla was optymalna.

Przede wszystkim o tym, jaką nawigację wybrać powinien decydować nasz styl podróżowania – jeśli podróżujemy dużo, przyda nam się nawigacja z dużą pamięcią RAM. Duża pojemność pamięci (min. 128 MB) pozwala na zainstalowanie dużej ilości map i dodatkowych pakietów programów multimedialnych. Nie bez znaczenia dla wyboru nawigacji jest jej procesor – tu znów sprawdza się zasada: im więcej, tym lepiej. Dlatego najlepiej rozglądać się za nawigacjami o mocy procesorów min. 400MHz.

Moduł GPS to kolejna kluczowa kwestia, jaką należy wziąć pod rozwagę podczas podejmowania decyzji, jaką nawigację kupić. Bardzo istotna jest ilość kanałów, którymi nawigacja może połączyć się z satelitami. Na obecną chwilę maksymalna ilość satelitów, pomiędzy którymi nawigacja może się przełączać jest równa 12. Dostępne są jednak nawigacje 20-kanałowe, których cena nie różni się zbytnio od tych 12-kanałowych. Może lepiej więc zainwestować w bardziej przyszłościowy produkt? Kolejna kwestia związana z modułem GPS to tzw. zimny start. Niecierpliwi decydując o tym, jaką nawigację wybrać, powinni wziąć pod uwagę ten parametr. To dla nich stworzone są nawigacje, które w błyskawicznym tempie łączą się z satelitami od momentu włączenia.

Rozważając, jaka nawigacja będzie dla nas najlepsza, powinniśmy również określić, czego oczekujemy od urządzenia poza oczywistą funkcją wyświetlania map. Wiele nawigacji ma wbudowane odtwarzacze mp3 czy wideo, posiadają również funkcje wgrywania i przeglądania zdjęć.

Wreszcie, rozważając, jaką nawigację kupić, należy wziąć pod uwagę, w jakim typie pojazdu będziemy ją najczęściej użytkować. Jeśli jesteśmy fanami dwóch kółek, przyda nam się specjalna nawigacja motocyklowa. Jest to mniejszy i dostosowany do warunków motocyklowych odpowiednik nawigacji samochodowej. W nawigację motocyklową powinni zaopatrzyć się wszyscy ci, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i komfort poruszania się na motocyklu bez zbędnego okablowania i problemów z montażem.

Ostatnią kwestią, mogącą mieć wpływ na wybór i kupno nawigacji jest przekątna jej ekranu – ma to znaczenie zwłaszcza w samochodzie. Zasada dotycząca długości przekątnej brzmi – im większy pojazd, tym większa może być przekątna. Odpowiednio dobrana przekątna wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po drodze, dlatego do samochodów osobowych najczęściej polecane są urządzenia o przekątnej do 5 cali. Posiadacze większych gabarytowo pojazdów mogą sobie pozwolić na nawigację o przekątnej nawet 7 cali.