lodówka
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaką kupić lodówkę?

Czasy, kiedy produkty żywnościowe były przechowywane w domowych spiżarkach i piwniczkach dawno minęły. Dzisiaj funkcję domowej spiżarni i miejsca przechowywania żywności pełni lodówka – urządzenie niezbędne w każdym współczesnym domu.

Producenci lodówek mają dla nas wiele propozycji – dzisiejsze lodówki to nie tylko urządzenia chłodzące lub/i zamrażające produkty, ale wytwarzające dla nas kostki lodu lub potrafiące zaserwować nam zimną i orzeźwiającą wodę.

Przy mnogości rozwiązań i urządzeń na rynku niełatwo jest nie tylko zdecydować, jaką lodówkę kupić, ale też jak wybrać lodówkę, aby spełniała nasze oczekiwania i była jak najbardziej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym, jaką lodówkę wybrać jest wielkość pomieszczenia, które będzie ona zajmowała i nasz zmysł estetyczny. Lodówka jest dużym i zazwyczaj mocno skupiającym uwagę elementem wyposażenia kuchni. Jeśli nie chcemy, aby dominowała w wystroju kuchni, warto rozważyć kupno lodówki nadającej się do zabudowy – taką lodówkę łatwo wtopić w stylistykę wnętrza. Istnieją też lodówki tak designerskie i oryginalne, że warto postawić je w wyeksponowanym miejscu – ciekawe w kształcie i w formie urządzenie może stanowić prawdziwą ozdobę kuchni.

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jaką lodówkę kupić, jest jej przeznaczenie. Jeśli jest nam ona potrzebna do bieżącego przechowywania niewielkich ilości jedzenia i napojów, nie warto inwestować w multifunkcjonalny kombajn chłodząco – mrożący. Im więcej funkcji posiada lodówka, tym więcej prądu zużywa. Kwestia poboru mocy jest również bardzo istotna dla decyzji, jaką lodówkę wybrać.

Najlepiej oczywiście wybrać urządzenie o klasie energetycznej A++. Fakt, jednorazowo trzeba zapłacić więcej – ale wydatek ten zwróci się podczas użytkowania urządzenia. Lodówki o niższych klasach zużywają więcej prądu, a pamiętajmy, że lodówkę kupuje się raz na wiele lat i jest ona stale zasilanym pożeraczem mocy. Dlatego warto zainwestować raz, aby móc później cieszyć się niższymi rachunkami za prąd. Dla sceptyków jest jeszcze jeden argument przemawiający za lodówką o klasie A++ – takie urządzenie jest ekologiczne i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Podczas podejmowania decyzji, jaką lodówkę kupić, warto także wziąć pod uwagę hałas, jaki urządzenie produkuje podczas działania. Pamiętajmy, że lodówka działa non-stop – hałaśliwa może tworzyć nieprzyjemną atmosferę w domu. Z pomocą dla określenia hałasu generowanego przez urządzenie przyjdą nam oznaczenia – litera A oznacza najbardziej cichą lodówkę, a litera N – najgłośniejszą.

O tym, jak wybrać lodówkę, mogą również decydować dodatkowe gadżety wmontowane w urządzenie. Szczególnym powodzeniem cieszą się lodówki z kostkarką nie wymagające od ich właściciela własnoręcznej produkcji kostek lodu – tak przydatnych przecież latem i podczas wizyt gości. Lodówka z kostkarką na bieżąco dba o to, aby nie zabrakło lodu, kiedy jest on najbardziej potrzebny.

Warto wybrać lodówkę, która nie wymaga samodzielnego rozmrażania – większość nowoczesnych lodówek jest wyposażona w tryb autoodszraniania lub system No Frost.

I wreszcie ostatnia kwestia – zamrażalnik. Warto wybrać lodówkę dwuagregatową, która pozwala na odłączanie zamrażalnika wtedy, kiedy nie jest on używany – dzięki temu zużywamy mniej prądu i mniej eksploatujemy urządzenie (i środowisko naturalne).