kamera
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jaką kamerę cyfrową kupić?

W naszym życiu istnieje wiele momentów, które chcielibyśmy utrwalić, aby móc do nich powracać w dowolnym momencie. Ludzka pamięć jest zawodna i po jakimś czasie nie pamiętamy szczegółów tworzących całość wydarzenia – zwłaszcza obrazów i dźwięków.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uwiecznianie takich istotnych chwil za pomocą kamery.

Wybór kamery nie jest sprawą prostą. Producenci oferują wiele urządzeń o rozmaitych parametrach, nie wspominając już o cenach. Jak najbardziej uprościć kupno kamery, abyśmy mogli nie tylko wracać do miłych wydarzeń z życia, ale też czerpać przyjemność z samego nagrywania?

Oczywiście najbardziej popularnym typem kamer amatorskich jest kamera cyfrowa – pozwalająca zapisać obrazy i dźwięki w wysokiej jakości i odtwarzać je na wielu nośnikach, z którymi urządzenie jest kompatybilne. Kamera cyfrowa ma też jedną niekwestionowaną zaletę jest mała i lekka – korzystanie z niej nie wymaga użycia siły, ponadto jej obsługa jest zazwyczaj prosta i intuicyjna.

Coraz częściej kupowanym rodzajem kamery cyfrowej jest kamera HD pozwalająca uzyskać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Kamera HD wydobędzie każdy szczegół obrazu oraz wiernie odda jego barwy.

Jaką kamerę kupić, aby nie pozbyć się oszczędności z kilku lat, a jednocześnie móc cieszyć się wysoką jakością obrazu i dźwięku? Przede wszystkim zdecydować się na kupno amatorskiej kamery HD o matrycy 2 mln pikseli (nie więcej). Co prawda producenci prześcigają się w podawaniu liczby pikseli większej niż 2 mln, ale fakt jest taki, że do uzyskania obrazu w jakości hd wystarczą 2 mln – nie dajmy się więc nabrać na marketingowe sztuczki służące wyciągnięciu z naszego portfela dodatkowej kwoty. Oczywiście mechanizm ten działa także w drugą stronę – jeśli producent podaje wartość niższą niż 2 mln pikseli przy deklarowanej rozdzielczości hd (co ma, rzecz jasna, odbicie w niższej cenie), nie ufajmy mu – obraz uzyskany z takiej kamery nigdy nie będzie wyświetlany w full HD.

Kolejnymi kwestiami, jakie należy rozważyć dokonując wyboru kamery, są czułość matrycy oraz ogniskowa i jasność obiektywu. Dla wszystkich trzech parametrów przyjmujemy, że im niższa ich wartość, tym lepsza jakość obrazu i ułatwione nagrywanie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Oczywiście za wyśrubowane parametry przyjdzie nam zapłacić więcej.

Wpływ na to, jaką kamerę kupić, powinien mieć również rodzaj nośnika, na którym kamera zapisuje nagrania. Najwygodniej jest, kiedy kamera ma wbudowany twardy dysk HDD i na nim gromadzi wszystkie klipy. Zazwyczaj dyski mają dużą pojemność, więc nie musimy się obawiać, że zabraknie miejsca i trzeba będzie coś skasować – ponadto kamery takie są kompatybilne z większością komputerów – można więc szybko i sprawnie zgrać film na dysk komputera i zwolnić miejsce na dysku należącym do kamery. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – nie trzeba pamiętać o noszeniu ze sobą kart pamięci lub płyt. Dobrym rozwiązaniem są również malutkie i lekkie karty pamięci flash, które można wszędzie ze sobą zabrać i samodzielnie podłączać do innych urządzeń bez konieczności włączania kamery.

Wreszcie ostatnią kwestią, którą należy rozważyć decydując o tym, jaką kamerę kupić, są zaprogramowane funkcje i wyposażenie kamery. Wiele kamer stwarza możliwość edycji nagrań, dodawania efektów specjalnych czy wykonywania zdjęć. Jednak im więcej dodatkowych funkcji, tym cena kamery wyższa. Warto jednak przeznaczyć na kupno kamery wyższą kwotę, ponieważ smutna prawda jest taka, że najtańszy sprzęt na pewno nie dostarczy nam 100% satysfakcji z filmowania i późniejszego oglądania nagranych przez nas dzieł.