komputer
1 września 2016

Kategoria:
Elektronika

Jak złożyć własny komputer?

Pamiętam czasy, kiedy zakup komputera był nie lada wydarzeniem. Dziś wystarczy kilkaset złotych, by stać się posiadaczem używanego sprzętu. Są jednak i tacy, którzy szukają czegoś więcej niż fabryczny produkt i próbują sami złożyć swój komputer. Jak się do tego zabrać?

Aby złożyć komputer (stacjonarny / pecet) potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, czasu i umiejętności. W niniejszym artykule zajmiemy się tylko trzecim ze składników. Składanie komputera przypomina nieco dziecięcą zabawę klockami. Do obudowy, która może być różnej wielkości i co za tym idzie – może być przygotowana do mniejszej lub większej rozbudowy, wmontowuje się po prostu poszczególne elementy.

Płyta główna i przyjaciele

Na początek płyta główna, na której umocowujemy „mózg” komputera, czyli procesor. Następnie montujemy pamięć RAM. Nie tylko gracze wiedzą, że na tym podzespole nie warto oszczędzać. Im więcej pamięci, tym mniej czasu zmarnowanego przez powolne tempo działania komputera. Trzecim składnikiem montowanym do płyty głównej jest układ chłodzenia procesora. Wbrew pozorom popularny „wentylator” jest kluczowym elementem całego systemu. To ważna informacja szczególnie dla tych, którzy zamierzają używać swojego sprzętu przez wiele godzin bez przerwy.

Zasilacz, czyli bez prądu ani rusz

Kolejnym elementem, bez którego nasz komputer nie będzie w stanie działać, jest zasilacz. Montujemy go do obudowy i wracamy do naszej płyty głównej. Po umieszczeniu jej w obudowie nadchodzi czas na montaż nośników danych, na przykład dysku HDD. Na koniec jeszcze tylko karta graficzna i nasz własnoręcznie złożony komputer jest gotowy. Teraz pozostaje tylko zakup monitora, myszy, drukarki, głośników, słuchawek oraz instalacja systemu operacyjnego, podłączenie do Internetu. Wbrew pozorom, montaż własnego komputera jest prostszy, niż się to może w pierwszej chwili wydawać. Co więcej, system modułowy sprawia, że bez trudu można wymienić uszkodzoną część lub „podrasować” nasz sprzęt np. dodatkowym pakietem pamięci RAM.

Jeśli szukacie części do komputera albo chcecie kupić sprzęt używany – odwiedźcie stronę http://www.shoplet.pl i zapoznajcie się z zamieszczoną tam ofertą.