26 listopada 2019

Kategoria:
Elektronika

Jak zaoszczędzić tusz w drukarce?
5 (100%) / 1 głosów

Jak zaoszczędzić tusz w drukarce?

Regularna wymiana zużytego tuszu w drukarce na nowy może stanowić spore obciążenie finansowe. Czy da się na tym zaoszczędzić i zauważalnie obniżyć poziom zużycia tuszu, a tym samym koszty drukowania? Poznaj sprawdzone sposoby na to, by z tuszu i drukarki korzystać bardziej efektywnie i ekonomicznie. Szybko zauważysz, że dzięki nim drukowanie kosztuje cię o wiele mniej.

Tusz oryginalny czy zamiennik?

Choć generalnie producenci sprzętu drukującego zalecają, by korzystać raczej z ich oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, nie zawsze jest to opłacalne dla klientów. Sklepy z wyposażeniem do drukarek oferują dziś bogaty wybór dobrych zamienników tuszów do drukarek, pasujących do różnych modeli drukarek. Przed zakupem takiego zamiennika warto zapoznać się z dokładnym opisem produktu, by upewnić się, czy jego niższa cena idzie w parze z wydajnością drukowania oraz czy tusz spełni oczekiwania co do jakości uzyskiwanych wydruków.

Wybierz ekonomiczny sposób drukowania

Jak zauważa nasz ekspert ze sklepu Offishop, odpowiedni tusz to jedno, ale często równie ważny jest sposób korzystania z drukarki. Po, pierwsze, gdy kolorowy wydruk nie jest niezbędny, warto z niego zrezygnować na rzecz czarno-białego. Po drugie, znaczenie ma też wielkość czcionki i rozmieszczenie stron na wydruku. Zmniejszając odpowiednio czcionkę w dokumencie (oczywiście do takiej wielkości, by wciąż była ona czytelna) lub umieszczając więcej niż jedną stronę dokumentu na kartce, oszczędzisz na zużyciu tuszu. Będzie to szczególnie zauważalne przy drukowaniu większej liczby stron. Po trzecie, dobrze też, jeśli zapoznasz się dostępnymi opcjami jakości uzyskiwanych wydruków. Znajdziesz je we Właściwościach drukarki (dostępne są one również pod skrótem klawiszowym Ctrl + P). Zmiana jakości wydruku, zwłaszcza jeśli drukujesz na użytek domowy, może być niezauważalna gołym okiem, za to oszczędność tuszu w drukarce – całkiem spora. Po czwarte, warto przed wydrukiem, zwłaszcza tym większym, dokładnie przejrzeć dokument, by sprawdzić, czy aby na pewno wszystkiego w nim potrzebujesz w wersji papierowej. Może bez żadnej straty pousuwać można z niego zbędne elementy graficzne, a nawet część tekstu.

Uważaj na dłuższe przerwy w drukowaniu

Choć wydawać by się mogło, że im mniej drukujesz, tym więcej zaoszczędzisz na tuszu, nie zawsze jest to prawda. Mianowicie w przypadku dłuższych okresów nieużywania drukarki, niestety może dojść do zaschnięcia tuszu, w wyniku czego przestaje się on nadawać do użytku. Czy da się temu zapobiec? Oczywiście! Wystarczy raz na kilka dni wykonać wydruk próbny.