11 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne są nowoczesne sposoby na pozyskanie energii elektrycznej. Wiąże się to z chęcią dbania o środowisko naturalne, ale także z wysokimi rachunkami za prąd. Z tego powodu specjaliści tworzą coraz nowsze rozwiązania, które mają pomóc wszystkim mieszkańcom. Wyjaśniamy, w jaki sposób można skutecznie zaoszczędzić na energii elektrycznej oraz czym charakteryzują się najbardziej innowacyjne metody.

Fotowoltaika jako sposób na pozyskanie prądu ze Słońca

Technika fotowoltaiki bazuje na pozyskiwaniu i przekształcaniu energii solarnej z promieni słonecznych w prąd. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym, umieszczanym na dachu domu lub w innym miejscu, które ma najlepszy dostęp do światła. Instalacja elektryczna rozprowadza prąd po całym budynku.

Specjaliści z firmy Solar– Volt wyjaśniają, że:

Pozyskiwanie i przekształcanie energii słonecznej sprawia, że prąd staje się tak naprawdę darmowy. Inwestycja związana z montażem instalacji zwraca się już po kilku latach.

Panele fotowoltaiczne można zamontować wszędzie tam, gdzie jest dostęp do promieni słonecznych. Energia jest niewyczerpalna oraz darmowa, a jej pozyskiwanie i transformacja nie powoduje hałasu lub produkcji groźnych odpadów i pyłu.

Ogrzewanie promieniami podczerwieni

Promienie podczerwone już od wielu lat są wykorzystywane w branży przemysłowej, medycznej i elektronicznej. Najnowsze rozwiązania pozwalają przekształcić je w energię cieplną. Służą temu specjalne maty i panele grzewcze, wykorzystujące efekt promieniowania.

Cechą charakterystyczną ogrzewania podczerwienią jest to, że nagrzaniu nie ulega powietrze, ale ściany i podłogi. Ta technologia znacznie szybciej nagrzewa pomieszczenie niż tradycyjne systemy podłogowe i konwencjonalne. Co ciekawe, promienie podczerwone oczyszczają powietrze i poprawiają jego jakość. Będzie więc świetnym rozwiązaniem w domach, w których mieszkają alergicy lub astmatycy. Instalacja mat i paneli jest w pełni bezpieczna, daje też możliwość sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

Sposób na oszczędność energii i ciepłą wodę

Bardzo dobrym sposobem na oszczędności jest montaż hybrydowego bojlera na wodę. Jego zasada działania opiera się na dwóch suchych grzałkach i wymienniku ciepła. Ważna jest specjalistyczna pompa, dzięki której urządzenie osiąga lepsze wyniki niż tradycyjny bojler.

Dodatkowo ciepło jest pozyskiwane nawet z użyciem nawet o połowę mniejszej ilości energii elektrycznej. Ogrzewacz można połączyć ze źródłem ciepła w domu, dzięki czemu nadwyżki będą wykorzystane w innym celu, co pozwoli na duże oszczędności.