Jak wybrać rodzaj napędu?
Jednym z elementów aparatury przemysłowej jest napęd. Aby wybrać odpowiednią jego wersję, należy dokładnie określić przeznaczenie, wymagania oraz warunki pracy. Jakie rodzaje napędów dostępne są na rynku? Poniżej odpowiedź i krótka charakterystyka.
Napędy elektryczne
Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego energia elektryczna przetwarzana jest przez silnik w energię mechaniczną i przekazywana do napędu mechanizmów lub zespołów maszyny. Napęd elektryczny posiada zalety, które pozwalają na jego zastosowanie w maszynach technologicznych. Wśród nich są:
- łatwe doprowadzenie energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej,
- stała gotowość układu napędowego do uruchomienia maszyny.
Silniki elektryczne stosuje się najczęściej w obrabiarkach lub maszynach używanych w przemyśle spożywczym.
Cechują się one dużą sprawnością, trwałością i niezawodnością. Ponadto, ze względu na swoją prostą konstrukcję są niedrogie, a przez to bardzo popularne – stwierdza ekspert z firmy Klimatech, która jest polskim przedstawicielem renomowanego niemieckiego producenta armatury przemysłowej ARI-ARMATUREN.
Napędy pneumatyczne
Silnik pneumatyczny umożliwia przekazywanie energii mechanicznej do zespołów maszyny w napędzie pneumatycznym. Napędy mogą tworzyć zespół napędowy, w którym sprężarka jest napędzana przez silnik elektryczny (zespół elektropneumatyczny) lub taki, w którym silnik pneumatyczny napędza pompę hydrauliczną (zespół pneumohydrauliczny). Jakie zalety posiada napęd pneumatyczny? Oto kilka z nich:
- Prosta konstrukcja
- Mały koszt zespołu napędzanego
- Trwałość i niezawodność
- Łatwa zdolność do sterowania i dostosowania do trudnych warunków pracy
Napędy pneumatyczne są używane w formierkach stosowanych w odlewnictwie, młotach kuźniczych i obrabiarkach skrawających, ale, niestety, są one mało ekonomiczne. Wysoki koszt wytwarzania sprężonego powietrza można jednak ograniczyć poprzez zastosowanie układów energooszczędnych.