kino domowe
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Jak wybrać kino domowe?

Kto z nas nie lubi spędzać wieczorów przy ciekawym filmie i w miłym towarzystwie? Większość odpowie pewnie, że nie zna takich osób. Niemal każdy, przynajmniej od czasu do czasu, uwielbia oderwać się od otaczającej go rzeczywistości i daje się wciągnąć do świata filmowej fikcji.

Do tej pory, aby móc w pełni oddać się filmowej rozrywce, trzeba było udać się do kina. Jednak dzięki nowoczesnej technologii możemy sami sobie stworzyć w domu mały kinowy raj. Wystarczy tylko trochę pieniędzy i niewiele więcej wiedzy.

Pamiętajmy, że na zestaw kina domowego składają się: wzmacniacz, głośniki, odtwarzacz oraz urządzenie służące do wyświetlania filmów (telewizor lub projektor). Zastanawiając się, jakie kino domowe kupić, przemyślmy dokładnie, czy chcemy sami je skomponować z kilku elementów czy też wolimy gotowy zestaw oferowany przez producenta. Większość znawców tematyki powie nam, że lepiej samemu skomponować – co prawda na dobór elementów trzeba poświęcić trochę czasu, ale efekty jakie osiągniemy, na pewno nam tę stratę zrekompensują z nawiązką. Nasz mały poradnik podpowie, jak wybrać kino domowe, które pozwoli nam rozkoszować się przestrzennymi i realistycznymi dźwiękami.

O tym, jakie kino domowe kupić, powinna decydować przede wszystkim nasza wrażliwość na jakość dźwięku – to ona nam podpowie, jaki amplituner i jakie kolumny powinniśmy kupić. Jeśli jednak nie bardzo ufamy naszemu słuchowi, warto podeprzeć się parametrami technicznymi sprzętu. Jaki amplituner wybrać? Po pierwsze jak najbardziej nowoczesny, a więc obsługujący następujące standardy cyfrowego zapisu dźwięku wielokanałowego: Dolby Pro Logic IIx, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio. Po drugie: pamiętajmy, że sprzęty elektroniczne szybko się starzeją, a więc nie kupujmy amplitunera zintegrowanego z odtwarzaczem DVD – ewentualna wymiana odtwarzacza stworzy nam sporo problemów. Dlatego zastanawiając się, jak wybrać kino domowe, kierujmy się zasadą, iż lepiej inwestować w bardziej uniwersalne i samodzielne urządzenia.

Nic nam po dobrym amplitunerze, jeśli nie dobierzemy odpowiednich głośników. Pamiętajmy, że kanały w amplitunerze mają określoną moc i teraz uwaga (!): najlepsze brzmienie dźwięku otrzymamy wtedy, gdy moc głośników będzie co najmniej równa mocy kanałów amplitunera, z którymi mają one pracować. Mniejsza moc oznacza gorszą jakość dźwięku. Kolejną kwestią decydującą o tym, jakie kolumny kupić, jest ich budowa – a raczej materiał, z jakiego zostały wykonane. Kolumny wykonane z drewna będą dawały znacznie lepsze brzmienie niż ich plastikowe odpowiedniki. Zastanawiając się, jakie głośniki wybrać, rozważmy wielkość pomieszczenia, w którym będą one umieszczone. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się standardowe zestawy kolumn (subwoofer + pięć głośników), w większych warto umieścić więcej kolumn – dla uzyskania jeszcze bardziej realistycznego efektu. Warto wygospodarować miejsce na kolumny stojące – głośniki wiszące nie dają bowiem najlepszej jakości dźwięku.

Na decyzję o tym, jakie kino domowe kupić ma wreszcie nasz osobisty gust i zmysł estetyczny – nawet najlepszy amplituner czy kolumny mogą nam się nie podobać wizualnie. Dlatego też nie warto przy wyborze kina domowego kierować się tylko opiniami ekspertów i audiofilów – pamiętajmy, że kupione przez nas kino domowe będzie stanowiło integralną część pomieszczenia, w którym będziemy często przebywać – jego design musi nam się podobać.