energooszczedna zarowka led
4 października 2016

Kategoria:
Elektronika

Jak wybrać energooszczędną żarówkę LED do domu?

Jeszcze kilka lat temu diody LED były stosowane jedynie jako element dekoracyjny, ewentualnie jako światło uzupełniające dla innych lamp. Obecnie stanowią one bardzo atrakcyjną alternatywę dla świetlówek kompaktowych, które zajęły dominującą pozycję na rynku oświetlenia. Lampy LED posiadają wiele zalet, m.in. małe straty energii elektrycznej, dużą wytrzymałość i żywotność. Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów lamp LED – z jednej strony jest to plus, gdyż mamy szeroki wybór. Z drugiej jednak w tej zróżnicowanej ofercie bardzo łatwo się pogubić. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę kupując tego rodzaju oświetlenie.

Moc a strumień światła

Większość z nas wyznaje zasadę, że im więcej watów ma dana żarówka, tym daje więcej światła. Prawda jest jednak taka, że moc żarówki wyrażana w ilości watów mówi nam jedynie o sprawności żarówki, nie zaś o ilości emitowanego przez nią światła – dwie żarówki 100 W pochodzące od różnych producentów mogą świecić w zupełnie inny sposób. W związku z tym zamiast na moc lampy LED, przed dokonaniem zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na inną jednostkę, czyli lumen (lm), opisujący strumień świetlny. Obecnie wszystkie źródła światła opisywane są przy pomocy tej jednostki. Przyjmuje się, że wartość lm na poziomie od 1300 do 1500 to bardzo silne źródła światła, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach, w których istnieje potrzeba zapewnienia dużej jasności – stanowią one odpowiednik żarówki o mocy 100 W. Dla pomieszczeń w których nie jest wymagana duża jasność wystarczające będą lampy o strumieniu około 700 lm.

Temperatura światła a kolory w mieszkaniu

Bardzo istotne dla naszego komfortu przebywania w pomieszczeniu oświetlanym za pomocą lamp LED, jest tak zwana temperatura barwowa emitowanego światła oraz współczynnik oddania kolorów – pierwszy parametr wyrażamy w kelwinach (K), drugi w jednostkach CRI (Colour Rendering Index) lub Ra. Temperatura barwowa na poziomie od 5000 do 6500 K odpowiada widmu zimnego światła. Lampy o tej temperaturze nie spiszą się w każdym pomieszczeniu – ciągłe przebywanie przy takim oświetleniu jest na dłuższą metę męczące, prowadzi do nadmiernego pobudzenia i zaburzenia naszego rytmu dobowego. Dzieje się tak dlatego, że światło o tak dużej temperaturze barwowej wstrzymuje produkcję melatoniny, hormonu, który ułatwia nam zasypianie. Melatonina jest wytwarzana pod koniec dnia, kiedy robi się ciemniej, światło słoneczne uzyskuje wtedy temperaturę około 3000 K – właśnie takie żarówki będą najlepszym wyborem do domu, szczególnie sypialni.

CRI jest ważnym czynnikiem, gdyż odpowiada za nasze postrzeganie kolorów w pomieszczeniu oświetlanym lampą LED. Jego maksymalna wartość wynosi 100 – to wartość CRI światła słonecznego, czyli najlepsze oddanie kolorów. Im niższa wartość CRI, tym bardziej kolory naszego otoczenia blakną pod wpływem światła. Przy wyborze lampy do domu warto trzymać się zakresu od 80 do 100 CRI/Ra – lampy o niższych wartościach sprawią bowiem, że nasz dom stanie się szary i nieprzytulny.

Wysokiej klasy lampy LED znajdziemy na portalu Topten.