7 lutego 2021

Kategoria:
Elektronika

Jak światło wpływa na człowieka?

Każdy organizm ludzki potrzebuje naturalnego światła do życia. Jasność daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala wykonywać codzienne czynności po zmroku, ale także pozwala utrzymywać dobry nastrój i motywuje do działania. Kiedy niemożliwa staje się ekspozycja na naturalne światło słoneczne, niezbędne jest zastąpienie go odpowiednim oświetleniem sztucznym. Prawidłowy wybór oświetlenia zależy między innymi od barwy, miejsca przeznaczenia, a także mocy żarówki. Jak światło wpływa na funkcjonowanie człowieka i jak odpowiednio dobrać oświetlenie?

Na czym polega działanie światła?

Większość z nas wie, że najkorzystniejszy wpływ na ludzki organizm ma światło naturalne. Latem czujemy się lepiej i jesteśmy bardziej zmotywowani do działania, natomiast zimą, kiedy dostęp do słońca jest o wiele trudniejszy, skarżymy się na brak energii i spadek nastroju. Promienie słoneczne produkują melatoninę regulującą nasz cykl okołodobowy, a także dostarczają witaminy D, czyli składnika niezbędnego dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. W sytuacji, gdy oświetlenie naturalne jest niemożliwe lub kiedy szybko robi się ciemno, musimy zastąpić go sztucznymi rozwiązaniami.

 Światło spełnia dwie najważniejsze funkcje: oświetleniową, która pomaga nam wykonywać codzienne czynności, a także wpływa na wystrój wnętrza oraz funkcję biologiczną, nadającą dobowego rytmu funkcjonowania naszemu organizmowi. – jak tłumaczy przedstawiciel sklepu Światło-Cienie. W przypadku oświetlenia bardzo ważny jest wybór jego barw oraz mocy żarówek przeznaczonych do konkretnych miejsc. Jeśli światło zostanie dobrane prawidłowo, w dużej mierze przyczyni się to do zredukowania niekorzystnych skutków wynikających z małej ekspozycji na promienie słoneczne.

Jakie oświetlenie wybrać do salonu i sypialni?

W pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, czyli takich jak sypialnia i salon należy zastosować więcej niż jedno źródło światła. Jako podstawę warto wybrać oświetlenie górne, które rozproszone z sufitu będzie padać na całe wnętrze. Szczególnie sprawdzi się ono w salonie podczas odwiedzin gości lub wspólnych posiłków. Natomiast na boczne światło dobrym wyborem będzie lampa podłogowa, która używana może być podczas oglądania telewizji lub czytania książki. Dzięki temu, że światło będzie pochodzić z dwóch różnych źródeł, zmniejszy to męczenie się oczu, a także pozwoli na komfortowe i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Z kolei w sypialni jako element bocznego oświetlenia najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kinkiety. Idealnie rozpraszają światło, jednocześnie tworząc relaksujący i przytulny klimat pomieszczenia. Zarówno w sypialni, jak i w salonie warto wybierać ciepłe światła o mocy 2700-6500K, które dzięki temu, że są zbliżone do barw światła dziennego, regulują rytm okołodobowy oraz pomagają w przygotowaniu się do snu.

Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?

W miejscu pracy takim jak biuro czy pokój prawidłowe oświetlenie jest szczególnie ważne. Zastosowanie światła o temperaturze 4000-4500K o barwie białej naturalnej sprzyja skupieniu i koncentracji. Chłodne światło doskonale uwypukla szczegóły, ułatwia czytanie i jednocześnie jest dobrym rozwiązaniem dla kondycji oczu. Z kolei światło LED o barwie białej, ale wzbogaconej niebieskimi odcieniami blokuje proces uwalniania melatoniny, powodując pobudzenie organizmu i przygotowanie go do działania. Dzięki temu znacznej poprawie ulega nasza wydajność oraz wzrasta motywacja do pracy. W przypadku biur warto rozważyć zakup lampki na biurko LED z możliwością dowolnej regulacji światła. W szczególności sprawdzi się to w sytuacji spadku energii, kiedy w prosty sposób będziemy mieć możliwość ustawienia nieco chłodniejszej barwy, która przywróci naszą koncentrację.

W jaki sposób wybrać światło do pokoju dziecka?

Prawidłowa ekspozycja na światło ważna jest już od najmłodszych lat. W przypadku dzieci lampy oraz moc żarówek dostosowane muszą być do ich wieku. Noworodki nie powinny przebywać w zbyt jasnym, sztucznym świetle. Z racji tego, w ich pokojach dobrze sprawdzą się lampy stojące o łagodnych barwach, ustawione w bocznej części pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są także kinkiety, które rozpraszają i tłumią światło, co pozwala na mniejsze męczenie oczu dziecka. W pokoju kilkuletnich pociech niezbędne jest zamontowanie światła górnego, które będzie sprzyjać przyjemnej i kreatywnej zabawie. Natomiast kiedy dziecko zaczyna czytać i odrabiać lekcje, warto wybrać dobrą lampkę na biurko o barwie około 4000-5000K, która zapewni optymalne warunki oświetleniowe i pomoże w utrzymaniu skupienia oraz koncentracji.