Tusze i tonery do drukarek
17 października 2021

Kategoria:
Elektronika

Jak stosować płyn do udrażniania głowic drukarki?

Preparaty do oczyszczania głowic posiadają skład chemiczny opracowany w sposób, który pozwala na usunięcie zastygniętych resztek tuszu. Właściwości rozpuszczające płynów pozwalają na dokładne wyczyszczenie głowicy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Można je stosować w warunkach domowych. Pozwalają na skuteczne usunięcie problemów z drukarką powstałych na skutek zasychania atramentu.

Sposoby czyszczenia głowicy

Aby wyczyścić zewnętrzną część głowicy, należy ją ustawić na ręczniku papierowym nasączonym środkiem czyszczącym. Płyn zawiera silne substancje żrące, dlatego jego poziom nie powinien przekraczać dysz. Elementy plastikowe pod wpływem preparatu mogą ulec zniszczeniu. Po 30 minutach głowicę powinno się wysuszyć i przeprowadzić wydruk próbny. Zabieg należy powtarzać do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Czyszczenie wewnętrzne polega na wprowadzeniu płynu do środka kartridża za pomocą strzykawki. Płyn powinien pracować przez co najmniej kilka godzin. Następnie należy włożyć toner do drukarki i uruchomić tryb czyszczenia głowicy. Jeśli wydruk testowy nie jest zadowalający, proces można powtórzyć. Specjaliści z Firmy Handlowej „WWM” podkreślają, że najlepsze efekty są możliwe do uzyskania po podgrzaniu płynu do temperatury 55 stopni Celsjusza.

Aby wyczyścić głowicę zintegrowaną, należy odłączyć zasilanie w czasie wydruku, tak aby głowica zatrzymała się w położeniu środkowym. Następnie nasączoną szmatkę trzeba ułożyć na głowicy i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie można wznowić drukowanie. Aby wyczyścić kartridż, wystarczy wstrzyknąć odpowiednią ilość preparatu i uruchomić cykl drukowania.

Dlaczego tusz zasycha?

Najczęstszą przyczyną zasychania atramentu jest mała częstotliwość wydruków. Na skutek kontaktu atramentu z powietrzem może on zaschnąć i zablokować dostęp do dysz. Pełny kartridż może się zatkać, jeśli drukarka używana jest rzadko. Regularne czyszczenie pozwala na zachowanie czystych dysz, co przekłada się na żywotność sprzętu. Tusze i tonery do drukarek mają określony termin przydatności. Często problemy z drukowaniem wynikają właśnie z jego wygaśnięcia.

Jeśli drukarka jest używana raz na kilka miesięcy, warto co kilka tygodni wykonać wydruk próbny, w celu weryfikacji stanu maszyny. Taki zabieg pozwoli na usunięcie usterki, zanim zaschnięty tusz doprowadzi do poważnych awarii. Zaleca się także, aby przy małej częstotliwości wydruków usuwać kartridż z drukarki i zabezpieczać go specjalną folią, która ograniczy dostęp powietrza.