8 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Jak rozmieścić głośniki sufitowe w pomieszczeniu?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż głośników sufitowych w swoim salonie. Nic dziwnego, gdyż pozwalają one osiągnąć jeszcze bardziej przestrzenny dźwięk. Planując instalację głośników sufitowych, warto zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie. Nawet najlepsze głośniki zamontowane w nieodpowiednim miejscu mogą brzmieć gorzej niż ich tańsze, ale właściwie rozmieszczone odpowiedniki.

Ile głośników sufitowych zamontować w pomieszczeniu?

To, ile głośników sufitowych powinniśmy zainstalować w pomieszczeniu, uwarunkowane jest kilkoma czynnikami.

Planując system nagłośnienia sufitowego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię pomieszczenia. Ważne jest również przeznaczenie systemu. Liczba głośników i ich rozmieszczenie będzie inne, jeśli system ma zapewniać muzykę tła, a inne, jeśli planujemy nagłośnić zestaw kina domowego – opowiada nasz rozmówca ze sklepu z nagłośnieniem Lighting Center, w którego asortymencie znajduje się szeroki wybór głośników sufitowych. Nie można zapomnieć także o aspekcie finansowym. Zakup dużej liczby dobrych głośników to niemały koszt. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości muzyki, korzystniej jest zdecydować się na mniejszą liczbę głośników o lepszych parametrach – dodaje nasz ekspert.

Rozmieszczenie głośników sufitowych do muzyki tła

Planując system, który ma zapewnić muzykę w tle, należy zadbać o zrównoważony dźwięk w całym pomieszczeniu. Jeśli głośniki będą za bardzo oddalone od siebie, w niektórych miejscach muzyka będzie grała za głośno, a w innych za cicho. W przypadku salonu najlepiej zdecydować się na dwie pary głośników umieszczone w rogach pomieszczenia. Należy umieścić je kilkadziesiąt centymetrów od ścian. W korytarzu najlepiej jest zamontować głośniki sufitowe na obu jego końcach. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, na przykład toaletą w lokalu gastronomicznym czy domową łazienką, wystarczający będzie jeden, centralnie usytuowany głośnik.

Rozmieszczenie głośników sufitowych do słuchania muzyki

Tworząc system przeznaczony do słuchania muzyki w domowym zaciszu, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja dwóch głośników w ścianie. Nie ma żadnych przeszkód, by modele określane przez producentów jako sufitowe montować także w pionie. Głośniki powinny być umieszczone w jednakowej odległości od miejsca, w którym będzie siedzieć osoba słuchająca muzyki. Zapewni to zrównoważony, skupiony dźwięk.

Rozmieszczenie głośników sufitowych w systemie kina domowego

Jeśli chcemy przekształcić salon w domowe kino, będziemy potrzebować większej liczby głośników. Można je rozmieścić na różne sposoby. Decydując się wyłącznie na montaż głośników w suficie, najlepiej umieścić trzy głośniki nad telewizorem oraz dwa za słuchaczem – w odległości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów. Innym dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie głośników na ścianach – trzech w okolicy telewizora (ale nie bezpośrednio obok niego), dwóch po bokach oraz dwóch z tyłu. W przypadku pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do oglądania filmów najlepiej jest umieścić głośniki na wysokości uszu, gdy siedzimy; jeśli będziemy używać pokoju także do innych celów, lepiej zamontować je na wysokości uszu, gdy stoimy. Jeśli posiadamy system Dolby Atmos, do opisanych powyżej układów najlepiej jest dołożyć kolejne dwa lub cztery głośniki pomiędzy głośnikami nad/obok telewizora oraz za słuchaczem.