rozmieszczenie glosnikow
23 listopada 2016

Kategoria:
Elektronika

Jak prawidłowo rozmieścić głośniki?

Wysokiej jakości dźwięk jest kluczowy, jeśli chcemy czerpać pełną przyjemność ze słuchania muzyki ulubionych wykonawców lub oglądania filmów za pośrednictwem kina domowego. Drogi sprzęt nagłaśniający to jednak nie wszystko – ważne jest również właściwe jego rozmieszczenie w pokoju lub salonie. Oto kilka porad jak ustawić głośniki, by dźwięk z nich płynący nabrał mocy i wyrazistości.

Jaki system?

Zasadniczą kwestią jest rodzaj systemu nagłaśniającego, jaki posiadamy. Najprostszym systemem są kolumny 2.0, czyli popularne stereo. Umieszczamy jest po prostu symetrycznie wzdłuż osi pomieszczenia, pamiętając jednak by nie odsuwać ich od siebie zanadto – w przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia z tzw. dziurą stereofoniczną. Sprawa komplikuje się w przypadku systemów bardziej rozbudowanych. Systemy głośników 5.1 są powszechnie wykorzystywane do nagłaśniania kina domowego – rozmieszczenie wszystkich urządzeń nastręcza sporo problemów mniej wyrobionym użytkownikom.

Na co zwracać uwagę podczas rozmieszczania sprzętów?

W urządzaniu własnej sali kinowej lub kącika muzycznego powinniśmy brać pod uwagę kilka kwestii. Między innymi:

  • Położenie słuchacza/widza – pierwszym krokiem jest ustalenie, z jakiego punktu pomieszczenia będziemy słuchać muzyki lub oglądać film. W tym drugim przypadku najlepiej jest ustawić fotel lub kanapę dokładnie na wprost telewizora – oba te punkty powinny znajdować się na jednej z osi pokoju. Pamiętajmy, że po prawidłowym ustawieniu przetworników względem wybranego przez nas miejsca, to właśnie w nim będzie skupiać się najwięcej dźwięków, a zatem ich jakość będzie najwyższa właśnie w tym punkcie pomieszczenia.
  • Inne obiekty w pomieszczeniu – po wstępnym rozlokowaniu przetworników powinniśmy z wybranego przez nas miejsca sprawdzić, czy między nimi a nami nie znajdują się żadne inne przedmioty, które mogłyby zakłócić rozchodzenie się fali dźwiękowej.
  • Wytłumienie ścian i podłogi – twarde powierzchnie, czyli gołe ściany i podłogi sprawiają, że dźwięk odbija się od nich. Dlatego w odpowiednio dużych, pustych pomieszczeniach mamy do czynienia z echem. Nawet śladowy pogłos może mieć duży wpływ dla naszej percepcji dźwięków, dlatego warto zadbać o wytłumienie ścian i podłóg. Możemy to osiągnąć kładąc na podłodze między głośnikiem a naszym stanowiskiem dywan, a przy ścianach stawiając np. regały na książki i inne meble.

Należy pamiętać, że praktycznie nie ma dwóch pomieszczeń o takich samych właściwościach akustycznych – na rozchodzenie się dźwięku w każdym z nich wpływa między innymi ich wielkość, kształt, rodzaj wykończenia oraz znajdujące się w nim przedmioty. Dlatego nie powinniśmy sugerować się gotowymi instrukcjami na temat rozmieszczenia głośników. Najlepsze efekty osiągniemy metodą prób i błędów lub korzystając z usług profesjonalnych firm, takich jak salon Audiofil, zajmujących się sprzedażą i konfiguracją systemów audio na indywidualne zamówienie.