Pęknięty tablet
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Jak naprawić pęknięty tablet?

Upadek tabletu na podłogę lub inną twardą powierzchnię, jest spełnieniem koszmarów wielu osób. Pęknięta szybka często jest powodem ogromnej paniki i strachem przed wysokimi kosztami naprawy. Większość użytkowników tabletów boi się, że konieczna będzie wymiana całego modułu wyświetlacza. Bardzo często okazuje się jednak, że naprawa nie musi być tak rozległa. Wyjaśniamy, co zrobić z pękniętym tabletem oraz w jaki sposób chronić go na co dzień.

Jak wygląda naprawa pękniętego tabletu?

Najważniejsza zasada mówi, że po zauważeniu pęknięcia na tablecie należy bezzwłocznie udać się do serwisu. Dalsze użytkowanie i kolejne upadki mogą spowodować, że urządzenie dozna trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń. Często okazują się one bardziej kosztowne niż zakup nowego sprzętu. Bardzo popularną i mało inwazyjną metodą na naprawę ekranu jest refabrykacja, czyli rozwarstwienie.

Eksperci z serwisu komputerowego PC Craft tłumaczą, że: Refabrykacja umożliwia wymianę tylko tego elementu, który został rzeczywiście uszkodzony. Najczęściej jest to szybka zewnętrzna wraz z warstwą dotykową.

Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy wyświetlacz i inne elementy tabletu są w pełni sprawne. Refabrykacja jest też znacznie tańsza niż wymiana kompletnego modułu. Aby ją przeprowadzić, niezbędna jest odpowiednia linia naprawcza, profesjonalny sprzęt i bezpyłowa komora. Dzięki nim jakość nowego ekranu będzie najwyższa, co przekłada się na komfort używania tabletu.

Po rozwarstwieniu trzeba usunąć wszystkie pozostałości uszkodzonego szkła i kleju. Służy temu specjalny rozpuszczalnik. Odklejony musi też być polaryzator tabletu. Kolejne etapy to ponowne czyszczenie, aplikacja nowego polaryzatora i połączenie wszystkich elementów w jedną całość.

Jak dbać o tablet?

Użytkownik tabletu musi przede wszystkim zapobiegać jego upadkom. Jak wiadomo, lepiej i taniej zapobiegać usterkom sprzętu niż je usuwać. Naprawa tabletu może potrwać kilka dni, przez które niemożliwy jest dostęp do urządzenia. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie produktu. Na rynku można znaleźć szeroki wybór etui, zamkniętych i otwartych. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, aby nie nosić tabletu w kieszeni, ponieważ przedmioty, które się w niej znajdują mogą trwale go uszkodzić. Pod żadnym pozorem nie wolno też rysować ekranu ostrym narzędziem. Do tabletów często dołączone są specjalne rysiki o opływowych kształtach. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tabletu, właściciel powinien zwrócić się o pomoc do profesjonalnego i doświadczonego serwisu.