Jak ładować rower elektryczny
15 lutego 2020

Kategoria:
Elektronika

Jak ładować rower elektryczny?

Rowery elektryczne są o wiele bardziej opłacalne niż jazda samochodem. Pozwalają one bowiem przejechać nawet 100 km za mniej niż 1 zł. Jest to więc olbrzymia oszczędność. Rowery elektryczne sprawdzą się idealnie do jazdy do pracy czy szkoły, jednak E-bike od czasu do czasu trzeba naładować. Mimo wszystko kosztuje to o wiele mniej niż tankowanie na stacji. Najczęściej ładowanie zajmuje od 2 do 6 godzin, ale zależy to od modelu baterii, która znajduje się w zestawie elektrycznym. Jak więc należy ładować rower elektryczny i jak wygląda pierwsze użycie baterii?

Jak ładować rower elektryczny po raz pierwszy?

Kiedy kupujemy nowy rower elektryczny znajdziemy w nim podłączoną baterię z dobrze widocznym slotem do ładowarki. Slot nie zawsze znajduje się w tym samym miejscu, jednak najczęściej można go znaleźć na ramie lub za siodełkiem. Jeśli posiadamy nowy rower lub decydujemy się na wymianę baterii musimy naładować ją po raz pierwszy. Aby zapewnić jej jak najdłuższą żywotność i odpowiednie funkcjonowanie warto postępować według odpowiednich zaleceń. Kiedy już wyjmiemy baterie do roweru elektrycznego z opakowania musimy najpierw sprawdzić poziom naładowania. W przypadku jej wymiany musimy upewnić się, czy polaryzacja umieszczona jest w sposób, jaki posiadają oryginalne modele. Niektóre baterie są wyposażone w stacyjkę, więc, aby rozpocząć ich ładowanie, należy tylko przekręcić klucz. Warto jednak pamiętać, że do ładowania można używać jedynie ładowarki przystosowanej do indywidualnego modelu baterii. Kiedy podłączymy ją już do źródła ładowania powinna zaświecić się dioda. Proces trwa zazwyczaj od 2 do 6 godzin, jednak decyduje o tym rodzaj zastosowanej ładowarki oraz pojemność baterii. W trakcie ładowania warto także zwracać uwagę na temperaturę baterii, gdyż jeśli zacznie się przegrzewać, musimy niezwłocznie odłączyć ją od zasilania.

Jakie zabezpieczenia posiadają baterie do roweru elektrycznego i jak poprawnie o nie dbać?

Jak mówi specjalista z firmy elektrycznenapedy.pl: ,,Baterie w rowerach elektrycznych posiadają wiele zabezpieczeń. Mają one za zadanie przedłużyć jej żywotność oraz zapewnić bezpieczeństwo jej użytkownikom. Przykładowo, baterie posiadają system zabezpieczenia termicznego, który ma na celu odłączenie napięcia z wyjścia, gdy ogniwa nagrzeją się lub będą zbyt zimne.”

Aby zapewnić baterii dłuższą żywotność, warto co jakiś czas w pełni ją rozładować i naładować. Jeśli jednak pozostawimy w pełni naładowaną baterię nieużywaną może to prowadzić do szybszej eksploatacji ogniw. W przypadku, gdy nie mamy więc zamiaru używać roweru przez dłuższy czas, powinniśmy uprzednio naładować baterię do 60% i pozostawić w suchym pomieszczeniu w temperaturze około 20 stopni Celsjusza.