odkurzacz-centralny
4 lutego 2019

Kategoria:
Elektronika

Jak działają odkurzacze centralne?  
5 (100%) / 1 głosów

Jak działają odkurzacze centralne?  

Odkurzacze centralne, w porównaniu do tradycyjnych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w pomieszczeniu, tylko odprowadzają je na zewnątrz. Jest to praktyczne rozwiązanie zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Nad montażem należy jednak zastanowić się na etapie budowy domu lub  podczas remontu. Funkcjonalność odkurzacza centralnego opiera się bowiem na systemie rur PCV, które ukryte są za ścianami.  

Na czym to polega?

Centralne odkurzanie polega na tym, że do odpowiedniego gniazda podłącza się lekki wąż. Brudy odprowadzane są do pojemnika, natomiast oczyszczone powietrze trafia na zewnątrz budynku. Instalacja centralnego odkurzania to system rur PCV ukryty w ścianach, który łączy ssące gniazda z jednostką centralną. Zazwyczaj umieszcza się ją w piwnicy, kotłowni lub garażu. W przypadku mieszkań jednostkę centralną można zainstalować na balkonie lub w łazience. Rury wykonane są z tworzywa o antystatycznych właściwościach. Drobinki kurzu nie przylegają do nich, co wpływa na wyższą jakość powietrza.

Zalety odkurzacza centralnego

Jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że nie trzeba przenosić z pokoju do pokoju odkurzacza lub przełączać jego kabla zasilającego. Lekki wąż jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu. Gniazda ssące można umieścić w różnych pomieszczeniach, co znacznie ułatwia dostanie się do trudno dostępnych miejsc w poszczególnych pokojach. Liczba gniazd zależna jest od wielkości budynku, ilości pomieszczeń jak również indywidualnych potrzeb użytkownika. Odkurzanie centralne jest przyjazne dla alergików, ponieważ zapobiega unoszeniu się pyłów w mieszkaniu. Również poziom hałasu jest niższy niż w przypadku sprzątania zwykłym odkurzaczem. Za gniazdami ssącymi umieszczone są kolanka blokujące możliwość dostania się do przewodów. Dzięki temu odkurzacz nie wciągnie większych przedmiotów, a samo sprzątanie jest bezpieczne.

Dodatkowe akcesoria do sprzątania większych zabrudzeń

Odkurzacz centralny może służyć także do usuwania cięższych zanieczyszczeń. Popiół lub gruz z kominka odkurzy się dzięki specjalnemu separatorowi, który podłącza się do węża. Charakteryzuje się on odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ma swój własny, zbrojony stalowym drutem wąż. Natomiast w miejscach, które wymagają częstego zmiatania, można zastosować automatyczną szufelkę. Jak tłumaczy specjalista z firmy Ciepło Serwis:

Na poziomie posadzki umieszczona jest ssawka, którą na stałe podłącza się do instalacji. Odkurzacz zasysa zamiecione w to miejsce śmieci. Automatyczną szufelkę montuje się w ścianie lub w cokole szafki.