6 czerwca 2019

Kategoria:
Elektronika

Jak działają nowoczesne systemy alarmowe

Nowoczesne systemy alarmowe dostępne na rynku, nie tylko skutecznie chronią dobytek, ale często i życie. Niektóre z nich współpracują bowiem z detektorami gazu i czadu. Najnowsze rozwiązania pełnią również rolę sterowania inteligentnym domem, zwykle roletami, bramą wjazdową i ogrzewaniem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ich funkcjonowania?

Zalety nowoczesnych systemów alarmowych

Nowoczesne systemy alarmowe, takie jak można znaleźć w ofercie firmy Electronic Box często mają możliwość zdalnego, automatycznego powiadamiania o fakcie wykrycia zagrożenia. Obecnie alarmy nie tylko informują o zagrożeniu. Niekiedy powiadamiają one w sposób automatyczny o tym fakcie właściciela nieruchomości czy specjalne służby mundurowe. Co więcej, regularnie zmniejsza się liczba alarmów fałszywych, bo urządzenia alarmowe działają coraz lepiej i sprawniej. Urządzenia alarmowe stosowane dzisiaj podzielić można na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze montowane są jeszcze na etapie budowy domu.

Zalety alarmów bezprzewodowych

Największą popularnością cieszą się jednak alarmy bezprzewodowe. Rzeczywiście mają one całkiem sporo zalet: przede wszystkim zamontować je można już po wybudowaniu domu. Poza tym zawsze istnieje możliwość demontażu i zabrania takiego systemu w inne miejsce np. podczas przeprowadzki. Nowością jest nowoczesne zarządzanie alarmem. Polega ono na zastosowaniu Internetu i urządzeń takich jak telefon, tablet bądź smartfon. Dzięki nim można systemem alarmowym sterować w sposób zdalny. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które często wyjeżdżają. Wówczas przez cały czas mogą mieć pewność, że ich dobytek jest bezpieczny. Takie systemy łączą się oczywiście z innymi funkcjonalnościami, tworząc w ten sposób tzw. inteligentny dom.

Inne rodzaje zabezpieczeń

Niektóre systemy alarmowe posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Cieszą się one coraz większą popularnością. Poza czujnikami dymu są to m.in. czujnik czasu, zbicia szyby czy zalania domu. Wykrywają one zagrożenie i w razie potrzeby informują o tym odpowiednie służby. Jednak istnieją na rynku także czujki, które jedynie generują sygnał dźwiękowy. Nowością są systemy pełniące rolę wielofunkcyjnej czujki zespolonej. Składają się one z kilku czujek, które działają razem jako spójna całość. W tym przypadku nie trzeba się też obawiać o fałszywe alarmy. Aby doszło do zawiadomienia odpowiednich służb, uruchomić się muszą bowiem wówczas dwie czujki jednocześnie. Za pośrednictwem niektórych systemów alarmowych można też sterować np. roletami bądź ogrzewaniem.