mikrometr
9 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Jak działają mikrometry?

Mikrometr jest urządzeniem, bez którego inżynierowie w dzisiejszych czasach nie wyobrażają sobie swojej pracy. Wynaleziony w XVII wieku sprzęt służy do pomiarów niewielkich i twardych elementów. Czyni to z bardzo dużą dokładnością, dochodzącą nawet do 0,001 mm w przypadku wersji elektronicznych. O tym, jak działają mikrometry, zwane również mikromierzami lub śrubami mikrometrycznymi, dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jakie są rodzaje mikrometrów i do czego są wykorzystywane?

Mikrometry, znajdujące się w ofercie firmy Venture, mają zastosowanie w warsztatowej technice pomiarowej, m.in. przy planowaniu mechaniki i budowy maszyn oraz w wielu innych dziedzinach. Dzięki nim w sposób bardzo dokładny można zmierzyć wymiary geometryczne przedmiotów, które wykonane są z twardych materiałów (grubość drutu, blachy lub ścianki rury). W takich sytuacjach używane są mikrometry zewnętrzne o powierzchniach pomiarowych płaskich i kulistych. Mikrometry wewnętrzne (szczękowe i średnicówki) służą natomiast do wykonywania pomiarów wewnętrznych, np. średnic otworów. Tego typu urządzenia pozwolą nam także określić dokładną grubość zębów w kole zębatym.

W jaki sposób posługiwać się mikrometrem?

Obsługa narzędzia pomiarowego, jakim jest mikrometr, jest niezwykle prosta. Otóż, aby zmierzyć dany obiekt, należy umieścić go między zaciskami w naszym narzędziu i stopniowo dokręcać pokrętło, które posiada sprzęgło, gwarantujące naciskanie na mierzony obiekt tą samą siłą za każdym razem. Po wykonaniu tej czynności należy odczytać wyniki z podziałek i zanotować je. Pracę kończymy odkręcając pokrętło i wyjmując mierzony przedmiot, aby nasz mikrometr był gotowy do przeprowadzenia kolejnych pomiarów.

Należyta dbałość o mikrometry gwarancją precyzyjnych pomiarów

Warto także pamiętać o odpowiedniej dbałości o mikrometry, które, wbrew pozorom, są bardzo delikatnymi narzędziami. Są to precyzyjne sprzęty, które nie lubią wstrząsów, dlatego należy je przenosić w etui w specjalnych kufrach na narzędzia i przechowywać w bezpiecznym miejscu, nie narażając także na zarysowania i obtarcia, które mogą zniszczyć skale i podziałki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na mikrometry elektroniczne, dla których każde uderzenie może być przyczyną awarii. Wszystkich urządzeń pomiarowych należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem, pamiętając, że od ich stanu zależy precyzja każdego pomiaru.