nowoczesne i funkcjonalne lampy szynowe
24 października 2021

Kategoria:
Elektronika

Jak działają lampy szynowe?

Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń mieszkalna, handlowa czy przemysłowa. Brak dostatecznej ilości światła może powodować dyskomfort u użytkowników konkretnego pokoju. Często, aby zapewnić mieszkańcom bądź pracownikom dobre warunki do wykonywania codziennych zadań, stosuje się nowoczesne lampy szynowe. Jak działają takie artykuły?

Czym są lampy szynowe?

Lampy szynowe jeszcze kilka lat temu stosowane były głównie w pomieszczeniach przemysłowych. Idealnie sprawdzają się w fabrykach, magazynach, halach produkcyjnych czy warsztatach. Obecnie produkty tego typu pojawiają się także w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, restauracjach, biurach czy eleganckich sklepach. Wszystko za sprawą modnego w ostatnich latach stylu industrialnego.

Lampy szynowe (najczęściej są to energooszczędne diody LED) zamontowane są na specjalnych szynach. Te z kolei montuje się do ścian lub sufitu. Ich zaletą jest równomierne rozprowadzenie światła po całym pomieszczeniu, co również wykorzystuje się w aranżacji. Obecnie w sklepach dostępne jest nowoczesne oświetlenie szynowe jednofazowe lub trójfazowe. W przypadku pierwszego mechanizmu lampy można przesuwać wzdłuż szyn. Drugi z nich daje dużo więcej możliwości aranżacyjnych. Można z nich budować różne kształty, na przykład kwadraty, prostokąty czy różnorodne zygzaki.

Różne rodzaje lamp szynowych

Projektanci lamp szynowych dokładają wszelkich starań, by spełnić wymagania każdego klienta. Eksperci z firmy Onled potwierdzają, że różnorodność produktowa jest ogromna:

Obecnie szynowe systemy cieszą się wielką popularnością. Klienci mogą wybierać wśród produktów o różnych kolorach, długościach i szerokościach. Same szyny mogą być niewidoczne. Jeśli komuś podoba się styl industrialny, może wyeksponować mechanizm tak, był był zarówno funkcjonalny, jaki i dekoracyjny. Jest to oświetlenie niezwykle funkcjonalne, które idealnie sprawdzi się, gdy chcemy wyeksponować konkretną przestrzeń.

Funkcjonalność oświetlenia szynowego

W przypadku mechanizmu szynowego na suficie bądź ścianach znajduje się różna liczba lamp. Można je zapalić punktowo, dzięki czemu z łatwością udaje się modyfikować ilość światła. W ten sposób jedno pomieszczenie zmienia się całkowicie. Jeśli potrzebujemy atmosfery relaksu, niektóre lampy są zgaszone. W momencie gdy wykonujemy codzienne czynności, takie jak gotowanie czy sprzątanie, lepiej zapalić wszystkie diody. Takie oświetlenie szczególnie przydaje się w kuchni, gdzie spędzamy sporo czasu. Wiele osób decyduje się na takie oświetlenie w sypialniach lub salonach. Źródła światła można dowolnie przesuwać, dzięki czemu z łatwością podkreślimy konkretne elementy w aranżacji pomieszczeń.

W modelach szynowych najczęściej stosuje się diody LED. Technologia ledowa jest przyjazna środowisku. Po pierwsze wyróżnia się wysokim stopniem energooszczędności. Po drugie diody LED świecą znacznie dłużej, niż tradycyjne żarówki. W związku z tym jedno gospodarstwo zużywa ich znacznie mniej, a to przyczynia się do ograniczenia trudnych w utylizacji elektrośmieci.