fotowoltaika
17 grudnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Każde elektryczne urządzenie w domu czy w firmie wymaga odpowiedniej ilości energii, aby mogło poprawnie funkcjonować. Prąd może być pozyskiwany w tradycyjny sposób – z sieci energetycznej. Możliwe jest jednak wykorzystanie alternatywnej metody, jaką jest instalacja fotowoltaiczna, która w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Sprawdź, czym dokładnie jest i na jakiej zasadzie działa fotowoltaika.

Jak zbudowany jest system fotowoltaiczny?

Instalacja fotowoltaiczna to zestaw urządzeń, które razem tworzą kompletny system umożliwiający pozyskanie energii elektrycznej i jej zamianę na prąd. Głównym elementem układu są panele fotowoltaiczne, które można zamontować na:

  • dachu,
  • gruncie przy budynku,
  • elewacji.

Drugim istotnym elementem konstrukcji jest inwerter, bez którego cały system nie mógłby działać prawidłowo.

Inwerter stanowi serce układu. To właśnie ten element odpowiada za prawidłowe przekształcanie zgromadzonej energii słonecznej z prądu stałego w prąd zmienny dostępny później w każdym gniazdku. Zwieńczeniem systemu są również odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, nadprądowe i różnicowoprądowe chroniące instalację przed ewentualnymi wyładowaniami elektrycznymi – podkreśla specjalista z GREEN HOUSE SYSTEMS.

Kluczową rolę odgrywa także sam system. To od jego jakości oraz sposobu montażu przez wyspecjalizowaną firmę zależy wytrzymałość całej konstrukcji.

Na czym polega bilansowanie w układzie fotowoltaicznym?

Instalacja fotowoltaiki na dachu to dopiero pierwszy krok w całym procesie. Kolejnym jest wymiana licznika na dwukierunkowy. Warto przy tym pamiętać, że zakład energetyczny ma obowiązek wykonać darmową wymianę licznika do 30 dni od zgłoszenia instalacji do OSD. W przypadku fotowoltaiki licznik dwukierunkowy odpowiada za zliczanie energii elektrycznej, którą pozyskuje układ. Warto przy tym zauważyć, że właściciel budynku nie musi wykorzystywać jej w całości. Może oddać ją do sieci energetycznej. W dni, kiedy pozyskiwanie energii słonecznej jest ograniczone lub jego zapotrzebowanie jest większe – można korzystać z wcześniej wypracowanej energii.

Rozliczenie z energii pozyskiwanej z ogólnej sieci odbywa się na podstawie wielkości posiadanej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku fotowoltaiki do 10 kW możliwe jest odzyskanie 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci. Jeżeli układ jest większy niż 10 kW, ale mniejszy niż 50 kW, wówczas właściciel może liczyć na odzyskanie 0,7 kWh za każdą 1 kWh.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotowoltaikę do domu?

W przypadku instalacji fotowoltaicznej podstawą są panele słoneczne, których ilość należy dopasować do wielkości domu i jego zapotrzebowania na energię. Istotną kwestię stanowi również samo ich umiejscowienie. Montaż w zacienionym miejscu nie przyniesie takich efektów, jak w przypadku pełnej ekspozycji na słońce.

Decydując się na fotowoltaikę, warto także wybrać sprawdzoną i doświadczoną firmę. Specjaliści wówczas pomogą nie tylko w doborze samej ilości paneli, ale również doradzą w kwestii ich położenia.