Wirówka laboratoryjna
10 września 2021

Kategoria:
Elektronika

Jak działa wirówka laboratoryjna?

Rozdzielanie zawiesin może być realizowane na rozmaite sposoby. W laboratoriach najczęściej stosuje się filtrację (sączenie), dekantację lub odwirowywanie. Odwirowywanie jest najszybszym sposobem rozdzielania mieszanin niejednorodnych ciał stałych i cieczy; metodę wykorzystuje się zawsze w sytuacjach, gdy sączenie jest trudne lub niemożliwe. Oddzielenie osadu od cieczy w wirówce zachodzi w wyniku działania sił odśrodkowych.

Rozdzielanie zawiesin w wirówce laboratoryjnej

Wirówka to urządzenie, w którym ciekłe układy niejednorodne poddawane są rozdzielaniu w polu sił odśrodkowych, powstających w wirniku bębnowym. Cięższe składniki zawiesiny gromadzą się przy ścianach bębna pod wpływem działania siły odśrodkowej, podczas gdy lżejsze zbierają się na wewnętrznej powierzchni składnika cięższego.  Dokładny przebieg procesu rozdzielania zawiesiny różni się w zależności od rodzaju wirówki; tę zaś dobiera się pod kątem jej przeznaczenia.

Do odwirowywania małych ilości substancji stosuje się laboratoryjne wirówki probówkowe, które mogą obracać się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Cząstki stałe zawiesiny są odrzucane przez siłę odśrodkową na dno probówki i tu zbierają się w postaci warstwy osadu. Obsługa wirówki probówkowej wymaga dużej dokładności; nierównomierne rozłożenie probówek może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Po zakończeniu odwirowywania ciecz usuwa się za pomocą pipety lub przez zlewanie; resztki cieczy należy usunąć paskiem bibuły.

Wybór wirówki laboratoryjnej

Rozdzielanie zawiesin zawsze powinno przebiegać szybko i dokładnie, do czego niezbędne są nie tylko umiejętności laboranta, lecz także odpowiedni sprzęt. W ofercie LABO24 dostępne są wirówki probówkowe Heathrow Scientific, cenionego na całym świecie producenta sprzętu laboratoryjnego. Wysokoobrotowa miniwirówka Gusto ™ to świetne rozwiązanie do metod, które wymagają szybkiego wirowania (500 – 12 500 rpm) i szybkiego zmniejszania wirowania; sprawdza się m.in. w metodzie mikrofiltracyjnego oddzielania komórek, PCR, HPLC i w zastosowaniach klinicznych. Miniwirówka Sprout® Mini-Centrifuge osiąga prędkość do 6000 rpm, ale również doskonale radzi sobie z separacją komórek i w metodzie HPLC.

Wybór wyposażenia do laboratorium nie jest zadaniem łatwym. Jeśli planujesz zakup nowych urządzeń, skontaktuj się z doradcą firmy Megan (właściciel marki LABO24). Jej zespół tworzą wykwalifikowani pracownicy, którzy łączą wiedzę z doświadczeniem i zaangażowaniem w pomoc klientom.