zasilacz LED
25 kwietnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Jak dobrać zasilacz do oświetlenia LED?

Do źródeł światła, które nie są dostosowane do pracy pod napięciem 230V, konieczne jest stosowanie odpowiednich zasilaczy. Mamy tu na myśli przede wszystkim taśmy i diody elektroluminescencyjne. Prawidłowo dobrany zasilacz jest jednym z podstawowych warunków umożliwiających sprawne i długotrwałe działanie oświetlenia LED. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując takie urządzenie.

Podstawowe typy zasilaczy LED

Do zasilania w technologii LED wykorzystuje się 2 metody: napięciową i prądową. Zasilacze prądowe, które stabilizują prąd przez zmiany napięcia, stosowane są w źródłach światła zintegrowanych z oprawą. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą sprawność całego urządzenia, jest jednak na tyle skomplikowane, że spotkamy je wyłącznie w urządzeniach gotowych do użytku.

Chcąc samodzielnie stworzyć aranżację oświetleniową z użyciem taśm lub modułów LED od podstaw, musimy sięgnąć po zasilacz napięciowy. W zasilaczach LED tego typu stabilizowane jest napięcie, a prąd zależy od rezystencji obciążenia. Zatem szukając odpowiedniego zasilacza najpierw musimy ustalić napięcie pracy źródła światła.

Napięciowy zasilacz LED – jakiej mocy?

Większość taśm LED przystosowana jest do pracy z napięciem 12V, choć zdarzają się i urządzenia na 24V. Właśnie dlatego, jak wspomnieliśmy wcześniej, nasze poszukiwania musimy zawęzić do urządzeń o interesującym nas napięciu.

Następnym zadaniem jest  ustalenie potrzebnej mocy zasilacza. W tym celu konieczne będzie wykonanie pewnych obliczeń, a mianowicie pomnożenie mocy poboru 1 metra taśmy LED przez jej pełną długość. A zatem, jeśli oświetlenie ma być zbudowane z 5 metrów taśmy o mocy 4,8W/1m.b, będziemy potrzebowali zasilacza o mocy co najmniej 24W.

Analogicznie postępujemy w przypadku zasilaczy do innych odbiorników LED. Gdy instalację oświetleniową ma budować 5 diod o mocy 3W, potrzebny będzie zasilacz o mocy min. 15W. Zaleca się jednak, by zasilacz miał ok. 20% zapas mocy, co pozwoli zapobiec jego nadmiernemu obciążeniu. Ta zasada obowiązuje przy wszystkich odbiornikach LED – podkreśla ekspert z firmy KOLORENO.

Model zasilacza LED

Napięciowe zasilacze LED różnią się między sobą nie tylko mocą. W zależności od potrzeb danego zastosowania możemy wybierać spośród modeli dedykowanych montażowi w rozmaitych miejscach. Najczęściej spotykanym typem są modułowe zasilacze LED, obok nich coraz częściej spotyka się płaskie modele meblowe, które można z łatwością zamocować np. pod półką. W pomieszczeniach, w których oświetlenie może być wystawione na oddziaływanie wilgoci lub zapylenie, wskazane jest stosowanie zasilaczy wodoodpornych, czyli o podwyższonej klasie odporności IP.