3 czerwca 2020

Kategoria:
Elektronika

Inteligentny system monitorowania baterii jako uzupełnienie systemu UPS

Zapewnienie niezawodności zasilaczom UPS wcale nie musi być trudnym zadaniem, nawet jeśli mówimy o obsłudze systemów, które składają się z dużej liczby akumulatorów. Nie musi wiązać się z koniecznością wykonywania okresowych testów obciążeniowych, czasochłonną i kosztowną obsługą. Mogą nam w tym pomóc inteligentne systemy monitorowania baterii, które stanowią uzupełnienie systemu UPS.

Zapewnienie niezawodności zasilaczom UPS

Zasilacz UPS (ang. uninterruptible power supply) to zasilacz awaryjny, inaczej zasilacz bezprzerwowy, którego zadaniem jest utrzymanie zasilania innych urządzeń w przypadku zaniku zasilania sieciowego lub nieprawidłowych parametrów zasilania. Zasilacze UPS marki COVER, którym przyglądamy się bliżej, to sprawdzone urządzenia cenione przede wszystkim w ochronie centrów IT, systemów automatyki, central monitoringu itp. Akumulatory wykorzystywane w miejscach tego typu muszą mieć zagwarantowaną maksymalną niezawodność, a by to zapewnić, konieczne jest wykonywanie okresowych testów obciążeniowych, co wiąże się z czasochłonną obsługą. Szczególnie czasochłonna i kosztowna jest oczywiście obsługa systemów, które składają się z dużej liczby akumulatorów. Co więcej, wykonywanie tzw. przeglądów zakłóca normalną pracę systemów. Jak sobie z tym poradzić? – Na to pytanie odpowiedzą nam specjaliści firmy COMEX POLSKA z centralą w Gdańsku.

System monitorowania baterii COVER PBAT

Doskonałym pomysłem na wyeliminowanie ryzyka awarii akumulatorów jest zastosowanie systemu monitorowania baterii – takim systemem jest COVER PBAT. System wykonuje pomiary parametrów akumulatorów w czasie rzeczywistym. Monitoruje napięcie, prąd ładowania i rozładowania, rezystancję wewnętrzną, temperaturę wewnętrzną na klemie ujemnej akumulatora, stan naładowania oraz aktualną żywotność. Na każdym pojedynczym akumulatorze umieszczony jest czujnik, który sygnalizuje stan akumulatora – pomiary są wykonywane niezależnie. Trzeba przy tym dodać, że system może również monitorować prądy w poszczególnych łańcuchach baterii akumulatorów. Mamy wówczas specjalny czujnik, który stanowi jednocześnie wizualny sygnalizator informujący o sprawności łańcucha baterii akumulatorów. Warto zaznaczyć ciekawy i ważny atut inteligentnego systemu monitorowania baterii COVER PBAT: to funkcja pod nazwą battery ballance, która pozwala na wyrównywanie napięć poszczególnych ogniw lub akumulatorów.

Na koniec ważna kwestia techniczna: wizualizacje pomiarów są możliwe lokalnie (wyświetlacz dotykowy) lub zdalnie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.