11 kwietnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Instalacje elektryczne przydatne w każdym domu

Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez prądu i jest to rzecz właściwie bezdyskusyjna, bo dziś nawet na obozy harcerskie zabiera się agregaty prądotwórcze. Korzystamy z mnóstwa sprzętów zasilanych prądem, rzadko zastanawiając się, jak właściwie działają i nie ma w tym nic dziwnego. Warto jednak poznać ogólnie temat nowych technologii. Jest to temat na tyle ciekawy, że może zainteresować nie tylko osoby, które planują przebudowę, czy remont instalacji elektrycznej w swoim domu lub mieszkaniu.

Przyszłościowe projekty instalacji elektrycznych

Nowe technologie to pojęcie bardzo szerokie i względne. Dla dzisiejszych trzydziestolatków laptop, czy smartfon to urządzenia doskonale znane i na co dzień używane, jednak dla większości osób z pokolenia ich dziadków te sprzęty wciąż są nowością, w dodatku nieco tajemniczą. Względna jest nie tylko nasza znajomość coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, ale i nowoczesnych instalacji. Współcześni inżynierowie, którzy projektują instalacje elektryczne przeróżnych obiektów, podchodzą do swoich zadań zdecydowanie inaczej, niż było to jeszcze jakiś czas temu. Weźmy pod lupę prosty przykład – niewielki domek jednorodzinny. Projektant zakładał, że w domu będzie oczywiście oświetlenie, w kuchni lodówka, w łazience (czy osobnym pomieszczeniu) pralka, w pokojach pojawi się telewizor, stacjonarny telefon, radio, w przedpokoju domofon itd. Dziś projektując instalację elektryczną, myślimy przyszłościowo, biorąc przy tym pod uwagę, że coraz chętniej korzystamy z przeróżnych systemów inteligentnych, jak chociażby system sygnalizacji pożaru. Mówiąc prostym językiem: projektujemy nie tylko miejsce i sposób ulokowania kabla, który na pewno będzie fragmentem instalacji elektrycznej, a tworzymy kanały instalacyjne, którymi w przyszłości będzie można przeprowadzić kolejne kable. Daje to możliwość bezproblemowego rozbudowania instalacji, gdy zajdzie taka potrzeba.

Elementy nowoczesnych instalacji elektrycznych

Instalacja elektryczna to oczywiście nie tylko ułożone na stałe przewody elektryczne, ale także przyłącza i złącza kablowe, tablice rozdzielcze, piony i linie zasilające, instalacja odbiorcza. Instalacja elektryczna III generacji określana jest jako instalacja inteligentna, ponieważ zapewnia nie tylko samo zasilanie, ale także bezpieczeństwo, energooszczędność i multimedialność. Jak mówi nam przedstawiciel firmy PLC-SYSTEM z Tarnowa, za część instalacji elektrycznej uznajemy również rezerwowe źródła energii, jak baterie akumulatorowe, czy zespoły prądotwórcze. Dziś instalacje elektryczne przydatne w każdym domu to pojęcie znacznie szersze niż doprowadzanie prądu do urządzeń, z których korzystamy na co dzień. To także wspomniane już instalacje systemów sygnalizacji pożaru, instalacje kontroli dostępów, czy instalacje zarządzania budynkiem i instalacje systemów włamania, napadu, nadzoru wizyjnego. Określamy je dzisiaj jako instalacje przydatne, bo przecież możemy bez nich żyć, ale pamiętajmy, że kiedyś żyliśmy bez telefonów, telewizorów, komputerów etc., a dziś nawet nie myślimy, by z nich rezygnować. Być może za jakiś nowoczesne instalacje elektryczne w naszych domach będziemy już nazywać potrzebnymi, a nie tylko przydatnymi.