28 lutego 2021

Kategoria:
Elektronika

Halogen kontra LED. Wielkie starcie – kto górą?

Prawidłowo dopasowane oświetlenie daje możliwość wykonywania prac wymagających nawet bardzo dobrej widoczności oraz ułatwia wszystkie codzienne czynności. Co więcej, sprzyja kreowaniu odpowiedniej atmosfery w domu i daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Oświetlenie to jeden z głównych elementów dekoracyjnych każdego wnętrza. Do uzyskania światła o odpowiednich parametrach najczęściej wykorzystuje się żarówki LED lub tradycyjne halogeny.

Różnice między halogenem a światłem ledowym

Żarówki halogenowe niewiele różnią się od tradycyjnych żarówek i działają na podobnej zasadzie. Halogeny to rozwinięcie tradycyjnej lampy żarowej, w której dzięki zastosowaniu innych rozwiązań konstrukcyjnych udało się osiągnąć wyższą skuteczność świetlną, a także uzyskać dwukrotnie dłuższą trwałość.

Co więcej, charakteryzują się niskim kosztem wytworzenia oraz niezbyt skomplikowaną technologią niezbędną do ich produkcji. Mimo niskiej ceny, halogeny nie są jednak energooszczędne i generują olbrzymie straty energii. Ich używanie często prowadzi do przegrzewania oprawy, czy oparzeń korzystających z nich użytkowników – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca ze sklepu internetowego z oświetleniem LED Koloreno.

LED-y natomiast wytwarzają światło na zupełnie innej zasadzie – energia elektryczna służy tutaj do wykorzystania efektu działania dwóch warstw półprzewodnika. Podczas działania diody tylko niewielka część energii jest emitowana w postaci promieniowania cieplnego, dlatego możliwe jest uzyskiwanie bardzo wysokiej efektywności. Plusem oświetlenia LED jest również fakt, że nie ma potrzeby odprowadzania tak dużej ilości ciepła, jak przy oświetleniu tradycyjnym. Warto dodać, że każda dioda LED musi być zasilana prądem stałym, dlatego źródło światła LED musi być osadzone w oprawie, która jest wyposażona w odpowiedni transformator. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzenia wbudowanego. LED-y świecą bardzo długo, dlatego nie ma potrzeby ich częstej wymiany, co w rezultacie powoduje, że produkuje się mniej odpadów.

Dlaczego LED jest lepszym wyborem?

Od czasu pojawienia się żarówek LED na rynku tradycyjne halogeny tracą swoją popularność. Nowoczesność, energooszczędność i długa żywotność sprawiają, że coraz więcej użytkowników decyduje się na wymianę źródła światła, nie tylko w domach mieszkalnych, ale także w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Poza wieloma praktycznymi zaletami, oświetlenie LED posiada także walory estetyczne. Doskonały przykład stanowią żarówki LED GU10  stosowane w oprawach nastawnych, które mogą być stosowane jako główne światło górne i dodatkowe światło boczne.

Bardzo dobra jakość emitowanego światła, krótki czas reakcji przy włączaniu, bezpieczeństwo oraz widoczna oszczędność (nawet do 80% w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi) sprawiają, że wszystkie żarówki LED – bez względu na rodzaj – cieszą się ogromnym powodzeniem. LED-y oznaczają możliwość wielokrotnie jaśniejszego światła przy takim samym poziomie zapotrzebowania na prąd. Zwykle osiągają około 70–120 lm/W, a żarówki halogenowe – około 12–33 lm/W.

W przypadku żarówek LED warto także wspomnieć o czasie ich pracy. Średni czas pracy LED-ów bez problemu osiąga 50 tysięcy godzin, a dla ich trwałości nie ma znaczenia ilość cyklów włączania i wyłączania, ani to, czy pracują z pełną lub niską mocą. Dla porównania, tradycyjny halogen to, co najwyżej od 2 do 5 tysięcy godzin pracy. Jak widać, różnica jest bardzo zauważalna.

Co ciekawe, LED-y wyróżniają się także szerokim zakresem temperatur barwowych. W zależności od wyboru nasze pomieszczenie może zyskać odcień ciepły, zimny lub neutralny. Sterować można również natężeniem światła. Oświetlenie ledowe najczęściej wykorzystywane jest, jako główne lub dodatkowe źródło światła. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko we wnętrzu, ale również na tarasie i w ogrodzie. Jest to dobry wybór, jeżeli chcemy zadbać o środowisko, również z tego powodu, że podczas produkcji ledów nie wydzielają się szkodliwe substancje, tj. ołów, kadm, czy rtęć. Oznacza to, że produkcja LED-ów jest przyjazna dla środowiska. Co więcej, nie ma co do nich wymogów specjalnej utylizacji i mogą być w 100% poddane procesowi recyklingu.