28 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Gdzie stosuje się wyłączniki termiczne?

Wyłącznik termiczny to proste urządzenie elektromechaniczne, które w wielu sytuacjach ratuje nas przed sporymi kłopotami, a nawet poważnym niebezpieczeństwem. Umieszcza się go zarówno w urządzeniach codziennego użytku, jak i skomplikowanych maszynach przemysłowych – wszędzie tam chroni sprzęt przed działaniem nadmiernej temperatury, zapobiegając jego uszkodzeniu lub trwałemu zniszczeniu. Zobaczmy, gdzie można znaleźć wyłączniki termiczne.

Do czego służy i jak działa wyłącznik termiczny?

Podstawowym zadaniem wyłącznika termicznego jest ochrona odbiorników elektrycznych i instalacji przed przegrzaniem w momencie, gdy natężenie prądu staje się zbyt wysokie, a temperatura otoczenia nadmiernie wzrasta, zagrażając sprawnemu funkcjonowaniu danego sprzętu. Wyłącznik reaguje na ściśle określoną temperaturę w zakresie od 72 do 257 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od bezpiecznika termicznego, który jest jednorazowego użytku, wyłącznik działa wielokrotnie, za każdym razem rozłączając dany obwód, gdy temperatura osiągnie ustaloną wartość.

Dzięki wyłącznikom termicznym możemy więc uniknąć wielu zagrożeń – od chwilowego przerwania pracy, przez trwałe uszkodzenie sprzętu, po najgorsze scenariusze: pożar, porażenie prądem lub wybuch.

W jakich urządzeniach znajdziemy wyłączniki termiczne?

Dzięki swojej uniwersalności i niezwykle ważnej roli w wyłącznik termiczny wyposaża się powszechnie różnego rodzaju urządzenia elektryczne, między innymi:

  • sprzęty gospodarstwa domowego,
  • grzejniki, kominki,
  • zasilacze, przedłużacze,
  • oprawy oświetleniowe,
  • mikroprocesory,
  • maszyny przemysłowe.

Wyłącznik termiczny znajdziemy zatem w wielu sprzętach, których używamy codziennie: lodówce, odkurzaczu, mikrofalówce, suszarce do włosów i suszarce do ubrań, czajniku, tosterze, dystrybutorze wody, a także w farelce czy bojlerze.

Warto wiedzieć, że wyłącznik termiczny stosuje się w różnego rodzaju oprawach oświetleniowych. Gdy temperatura wzrasta do określonego poziomu, wyłącznik odcina dopływ prądu, a światło gaśnie. Ten efekt wykorzystuje się chociażby w migających żarowych lampkach choinkowych – tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu internetowego ElStat.

W zasilaczach wyłączniki montuje się, by zapobiegać ich przeciążeniu. Pełnią one również z powodzeniem rolę termostatów, chroniąc przed przegrzaniem systemy grzewcze lub chłodnicze. Z kolei w komputerach wyłączniki termiczne znajdują zastosowanie przy ochronie mikroprocesorów. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, obniżają częstotliwość sygnału zegarowego do zera, a jednocześnie utrzymują zasilanie pamięci podręcznej. Dzięki temu nie tracimy danych, nawet gdy praca zostanie przerwana aż do momentu, w którym temperatura spadnie do bezpiecznego poziomu.