oswietlenie-led
13 czerwca 2018

Kategoria:
Elektronika

Ekonomiczne wskazania do stosowania oświetlenia LED

W ostatnich czasach nowoczesne oświetlenie LED jest coraz chętniej wybierane, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Jego ceny znacznie się obniżyły, co pozwala praktycznie każdemu na wymianę swoich starych źródeł światła na energooszczędne oświetlenie LED. Popularność oświetlenia LED wynika głównie z jego długiej żywotności oraz ekonomiczności użytkowania.

Oświetlenie LED – oszczędność prądu i bezpieczeństwo użytkowania

Najważniejszą zaletą nowoczesnego oświetlenia LED jest przede wszystkim jego niski pobór prądu. Żarówki LED-owe zużywają bowiem znacznie mniej energii elektrycznej od żarówek wolframowych i zwykłych świetlówek; oszczędności pod tym względem mogą sięgać do nawet 80%. Warto bowiem wiedzieć, że żarówki LED praktycznie cały pobrany przez siebie prąd przetwarzają na światło, a nie oddają pod postacią ciepła, jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych. To z kolei pozwala na znaczne ograniczenie naszych wydatków na prąd.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników decyduje się na wymianę całego oświetlenia w swoim domu lub mieszkaniu na nowoczesne oświetlenie LED. Gwarantuje ono bowiem optymalne wykorzystanie prądu do oświetlenia pomieszczeń. Żarówki LED są także bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu, gdyż nie zawierają w sobie szkodliwych substancji chemicznych ani metali ciężkich. Dzięki temu nawet w razie ich stłuczenia nie musimy obawiać się o swoje zdrowie. Szeroki wybór świetlówek znajdziemy w ofercie specjalistycznych firm i sklepów, takich jak na przykład Econew.

Ekologiczne żarówki LED i ich długa żywotność

Jeszcze do niedawna wadą żarówek LED-owych była ich wysoka cena, która skutecznie zniechęcała wielu użytkowników do wymiany na nie wszystkich źródeł światła. Dziś sytuacja przedstawia się jednak zupełnie inaczej. Żarówki LED znacznie staniały, dzięki czemu śmiało możemy powiedzieć, że ich zakup wreszcie stał się opłacalny dla każdego. Warto także mieć świadomość, że oprócz oszczędności energii elektrycznej, nowoczesne żarówki LED-owe mają także bardzo długą żywotność. W zależności od wybranego modelu, producenta oraz mocy źródła światła, może ona bowiem wynosić aż 10 000 – 20 000 godzin nieprzerwanego świecenia. Dzięki temu możemy na kilka lat zapomnieć o konieczności ich wymiany, przez co ich zakup staje się jeszcze bardziej opłacalny pod względem ekonomicznym. Oświetlenie LED z pewnością spotka się także z uznaniem użytkowników troszczących się o środowisko naturalne i dbających o ekologię. Żarówki LED-owe są ekologiczne, bowiem umożliwiają racjonalne gospodarowanie energią elektryczną oraz nie zawierają w sobie metali ciężkich, które są szkodliwe dla środowiska.