Ekologiczne drukowanie
21 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Ekologia a różne rodzaje druków

W dzisiejszych czasach ekologia ma bardzo duże znaczenie. To powoduje, że różne gałęzie przemysłu zaczynają stawiać na rozwiązania przyjaźniejsze naturze, tak aby zmniejszyć zaśmiecenie Ziemi i ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych naszej planety. Dotyczy to również przemysłu papierniczego i poligraficznego. W jakim stopniu ekologiczne są różne rodzaje druku?

Druk cyfrowy i offsetowy

Dwa najpopularniejsze rodzaje druku to druk cyfrowy i offsetowy. Pierwszy z nich sprawdza się w przypadku małych nakładów. Jest stosunkowo niedrogi, może być zarówno czarno-biały, jak i kolorowy. Wykorzystuje się go jednak tylko w przypadku małych formatów. Dodatkowo, jeśli zachodzi potrzeba druku kalendarzy, wizytówek czy plakatów w dużych ilościach, ten rodzaj się nie sprawdzi.

O wiele lepszą opcją jest druk offsetowy. Jest on bardzo ekonomiczny – im więcej sztuk drukowanych materiałów, tym bardziej zmniejsza się koszt jednej z nich. Zaletą tej metody jest możliwość odwzorowania drobnych elementów graficznych. Jest ona korzystna również dla wyglądu barw – wydruki mają takie kolory, jak projekt danych materiałów. Poza tym, ich paleta jest niemal nieograniczona.

Offset zapewnia bardzo wysoką, powtarzalną jakość wydruków – dodaje pracownik drukarni offsetowej DRUK B1 z Hecznarowic. Jak zatem można zauważyć, jest idealny do drukowania bardzo dużej liczby kopii.

Ekonomiczność, dokładność i wysoka jakość wiąże się z tym, że zazwyczaj druk jest wykonany właściwie już za pierwszym razem. Dzięki temu nie generuje się strat, co jest dużym plusem pod względem ekologii. Kolejną zaletą offsetu jest też to, że można go stosować na różnych podłożach. A zatem możliwe jest drukowanie na papierze ekologicznym.

Ekologiczny papier offsetowy

Papier ekologiczny może kojarzyć się z produktem gorszej jakości i mniej atrakcyjnym estetycznie. Ale prawda jest taka, że technologia w przemyśle poligraficznym się rozwija, dlatego ta sytuacja się zmienia. Papiery z recyklingu mają lekko szary kolor i widać na nich włókna celulozy. Jednak z reguły prezentują się naprawdę dobrze. Przygotowane na nich wydruki są trwałe i czytelne, tak samo jak na wykorzystywanym zazwyczaj papierze białym.

Obecnie na tego typu materiale można drukować niemal wszystko – od pocztówek, przez ulotki, po kalendarze. Zdecydowanie się na wykorzystanie papieru pochodzącego z recyklingu to ukłon w stronę ekologii. Jego naturalny wygląd nie musi być wadą – często będzie wręcz stanowił atut. Konsumenci są coraz bardziej świadomi problemów z eksploatacją środowiska, dlatego ekologiczne podejście przedsiębiorstw dobrze wpływa na ich wizerunek. To kolejny argument, dla którego warto zdecydować się na druk ekologiczny.