18 marca 2021

Kategoria:
Elektronika

Dodatkowe funkcje w nowoczesnym powielaczu dokumentów

Jak sama nazwa wskazuje, powielacze służą do kopiowania treści zawartych w dokumentach. Jednak działają nieco inaczej niż zwykłe kserokopiarki. Dzięki dodatkowym funkcjom druk może być szybszy, dokładniejszy i lepszy jakościowo. Ponadto, korzystanie z powielaczy dokumentów jest proste i przystępne dla każdego. Jakie elementy powinien posiadać nowoczesny powielacz dokumentów?

Zasady działania powielaczy dokumentów

Obecnie do kopiowania dokumentów najczęściej wykorzystuje się powielacze cyfrowe, tak zwane risografy. Ich działanie składa się z trzech etapów: skanowania, tworzenia matrycy i druku. Szczególnie drugi etap, a więc tworzenie matrycy ma duże znaczenie. Dzięki niemu jakość kopii jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnych kserokopiarek. Ponadto, wraz ze zwiększeniem ilości drukowanych stron, zmniejsza się ich koszt. Dlatego też risografy doskonale sprawdzają się w konieczności druku większej ilości dokumentów.

Jak tłumaczy ekspert z firmy poligraficznej Grafix – Bis: Risografy są idealnym rozwiązaniem dla firm, które mają potrzebę szybkiego wykonywania dużej ilości wysokiej jakości wydruków.To bezkonkurencyjne urządzenia pod względem niezawodności, jakości druku, nowatorskich rozwiązań technicznych, szybkości druku i żywotności.

Jakie są zalety korzystanie z risografów?

Główną zaletą powielaczy cyfrowych jest ich prosta obsługa. Funkcje są widoczne na dotykowym wyświetlaczu LCD, a więc każda z nich może być uruchomiona jednym kliknięciem. Poza tym, w nowoczesnych powielaczach istnieje możliwość druku dokumentów bezpośrednio z komputera bądź przenośnego USB, co zdecydowanie usprawnia pracę.

Risografy umożliwiają szybki druk dużej ilości stron.  Prędkość ich działania sprawia, że w ciągu minut jesteśmy w stanie skopiować nawet 150 stron. Powielacze cyfrowe to także dobre rozwiązanie do druku dokumentów wielkoformatowych. Wiele z nich pozwala na wykonywania kopii nawet na formacie A3.

Powielacze dokumentów a jakość wydruku

Warto zauważyć, że risografy powinny kojarzyć się nie tylko z tanim i szybkim drukowaniem, ale także z wysoką jakością. Rozdzielczość druku w powielaczach dokumentów wynosi nawet  600dpi, co jest gwarancją bardzo wysokiej jakości. Wiele z nich wyposażonych jest w system kontroli czuwający nad odpowiednim działaniem powielacza. Ułatwia on wykrycie ewentualnych wad lub awarii i umożliwia szybką likwidację usterek. Dzięki temu stale utrzymywana jest wysoka jakość usług.