rozdzielacz RJ45
28 lutego 2022

Kategoria:
Elektronika

Do czego służy rozdzielacz RJ45?

Podczas tworzenia sieci można napotkać różne trudności. Niezbędne może okazać się na przykład zastosowanie rozdzielaczy RJ-45, zwanych także rozdzielaczami LAN. Choć wiele osób spotkało się z takim określeniem, nie każdy zdaje sobie sprawę, do czego służą takie urządzenia. Jakie funkcje pełni rozdzielacz RJ-45 i jak wygląda prawidłowy schemat jego podłączenia?

Zastosowanie i zasada działania rozdzielacza RJ-45

Rozdzielacz RJ-45 jest niewielkim, ale bardzo przydatnym urządzeniem. Nazywany jest również splitterem i pozwala na rozgałęzienia przewodu sieciowego. Przydaje się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie dodatkowego kabla lub zastosowanie switcha. Standardowe rozdzielacze RJ-45 umożliwiają podłączenie dwóch urządzeń – takich jak komputery stacjonarne, laptopy czy drukarki – przy pomocy jednego kabla UTP/FTP. Są kompatybilne z ADSL, koncentratorami, przełącznikami i urządzeniami sieciowymi. Rozdzielacze są najczęściej ekranowane.

Rozgałęzienie sygnału jest możliwe dlatego, że skrętka komputerowa składa się z czterech par przewodów po dwie żyły (4×2). Do osiągnięcia przepustowości 10/100 Mbps wykorzystywane są z kolei jedynie dwie pary. Dzięki zastosowaniu wykorzystujących tę zależność rozdzielaczy, dostępnych na przykład w ofercie firmy S-Cabling, możliwe jest przesyłanie dwóch strumieni danych za pomocą jednego kabla sieciowego. Urządzenia te mogą także pełnić funkcję przedłużaczy do połączenia dwóch przewodów sieciowych.

Prawidłowy sposób podłączenia rozdzielacza RJ-45

Każda osoba, która kupi rozdzielacz RJ-45 i podłączy do niego dwa urządzenia, szybko się zorientuje, że dostęp do Internetu ma tylko jedno z nich. Nie oznacza to jednak, że rozgałęziacz jest wadliwy. Dzieje się tak dlatego, że rozdzielacz RJ-45 to splitter pasywny, który nie jest wyposażony w funkcję router/switch. Aby zachowane zostały zasady działania sieci Ethernet, rozgałęziacz nie może więc funkcjonować samodzielnie, a wyłącznie w parze z drugim takim samym urządzeniem. Krótko mówiąc, do wykonania prawidłowego połączenia konieczne są dwa rozdzielacze RJ-45.

Schemat połączeniowy powinien wyglądać następująco. Najpierw za pomocą kabli sieciowych trzeba podłączyć dwa gniazda RJ-45 jednego rozgałęziacza do dwóch portów LAN w routerze lub switchu Ethernet. Następnie z zastosowaniem łączników RJ-45 oraz kabla sieciowego należy połączyć ze sobą wtyki obu rozgałęziaczy. Dopiero wtedy przy użyciu kabli sieciowych można podłączyć dwa gniazda RJ-45 drugiego rozgałęziacza z portami LAN w dwóch różnych urządzeniach. Taki sposób podłączenia rozdzielaczy RJ-45 umożliwi korzystanie z Internetu na dwóch sprzętach jednocześnie.